ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
2 Դեկտեմբերի, 2021 19:40Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Դեսպան Թրեյսին շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել հետագա գործունեության ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանային իրավիճակին և անվտանգային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սահմանագոտում առկա իրավիճակը և խնդիրների կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:
Տիկին դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ամերիկյան կողմն աջակցում է լարվածության թուլացմանը և խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը, ընդգծել ԱՄՆ դերակատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և կարևորել այդ ձևաչափով ընթացող գործընթացների շարունակականությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

2 Декабря, 2021 19:40
2 декабря министр обороны РА Сурен Папикян принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
Посол Трейси поздравилa Сурена Папикяна со вступлением в должность министра обороны и пожелалa ему успехов в его будущих начинаниях.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся пограничной ситуации и вопросов безопасности. Министр обороны представил текущую ситуацию в пограничной зоне, подходы армянской стороны к решению проблем.
В свою очередь, госпожа посол отметила, что американская сторона поддерживает ослабление напряженности, мирное урегулирование вопросов, подчеркнула роль США в рамках Минской группы ОБСЕ и обозначила важность продолжительности происходящих процессов.
Собеседники также обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-американского сотрудничества в оборонной сфере.