ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
2 Դեկտեմբերի, 2021 19:40Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Դեսպան Թրեյսին շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել հետագա գործունեության ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանային իրավիճակին և անվտանգային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սահմանագոտում առկա իրավիճակը և խնդիրների կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:
Տիկին դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ամերիկյան կողմն աջակցում է լարվածության թուլացմանը և խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը, ընդգծել ԱՄՆ դերակատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և կարևորել այդ ձևաչափով ընթացող գործընթացների շարունակականությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

The RA Minister of Defence received the US Ambassador
2 December, 2021 19:40On December 2, RA Minister of Defence Suren Papikyan received US ambassador extraordinary and plenipotentiary to Armenia Lynn Tracy.
Ambassador Tracey congratulated Suren Papikyan on assuming the post of Minister of Defence and wished him success in his future endeavors.
Issues related to the border situation and security issues were discussed during the meeting. The Minister of Defence presented the current situation in the border zone, the approaches of the Armenian side to the settlement of the problems.
In her turn, the ambassador noted that the American side supports the easing of tensions, the peaceful settlement of issues, stressed the role of the United States within the OSCE Minsk Group, and the continuation of the ongoing processes.
The interlocutors also discussed a number of issues related to the Armenian-American cooperation in the defense sphere.