21 Հոկտեմբերի, 2021 16:23Գորիսի զինվորական պանթեոնում տեղի է ունեցել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» մեդալով հետմահու պարգևատրված, ենթասպա Արսեն Մալինցյանի մահվան տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել զոհվածի հարազատները, ծառայակից ընկերները, բարձրաստիճան զինվորականներ, ՏԻՄ և Սյունյաց թեմի հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ։ Զինակից ընկերները ներկայացրել են Արսեն Մալինցյանի մարտական ուղին, պատմել նրա սխրագործությունների և անմնացորդ նվիրման մասին։

21 October, 2021 16:23An event dedicated to the anniversary of the death of junior officer Arsen Malintsyan, who was posthumously awarded the Medal for Services to the Motherland and who died in the 44-day Artsakh war, was held at the Goris Military Pantheon.
The event was attended by the relatives of the victim, colleagues, high-ranking servicemen, representatives of the local self-government bodies and representatives of the spiritual class of the Syunik diocese. The comrades-in-arms presented Arsen Malintsyan's military path, told about his exploits and his unwavering devotion.