ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստ
18 Հոկտեմբերի, 2021 19:37Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում բարեփոխումների հայեցակարգի, վերջինիս դրույթների իրականացումն ապահովող ծրագիր-ժամանակացույցի մշակման միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում բարեփոխումների հայեցակարգի հաստատման գործընթացը, քննարկվել հայեցակարգի իրականացումն ապահովող ծրագիր-ժամանակացույցի միջոցառումները:
Հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը նիստի մասնակիցներին հանձնարարականներ է տվել բարեփոխումների հայեցակարգի հաստատման գործընթացի ամփոփման և հանձնաժողովի հետագա աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ:

A sitting of the interdepartmental commission was held in the administrative complex of the RA Ministry of Defence
18 October, 2021 19:37On October 18, a regular sitting of the interdepartmental commission on the development of the concept of reforms in the armed forces of the Republic of Armenia, as well as the schedule program, ensuring the implementation of its provisions, took place.
During the sitting, the process of approving the concept of reforms in the Armed Forces of the Republic of Armenia was presented, the program-schedule measures ensuring the implementation of the concept were discussed.
The chairman of the commission, Minister of Defence Arshak Karapetyan gave instructions to the participants of the sitting on summarizing the process of approving the concept of reforms and organizing the further work of the commission.