ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ
23 Օգոստոսի, 2020 19:01Օգոստոսի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և երկկողմ ռազմական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է հուլիսյան մարտական գործողություններից հետո տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի մասին։ Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ որոշ պետությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունը և իրականացվող ռազմական բնույթի քայլերը միտված են տարածաշրջանային իրավիճակի ապակայունացմանն ու ռազմականացմանը։
Իր հերթին ՌԴ պաշտպանության նախարարը կարևորել է կայունության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը բոլոր պետությունների կողմից։
Ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական դաշնակցային բնույթը, նախարարները քննարկել և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել ռազմական համագործակցության ուղղությամբ առաջիկա քայլերի շուրջ:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մերձմոսկովյան «Պատրիոտ» ավանում մասնակցել է «Միջազգային բանակային խաղեր-2020» մրցաշարի և «Բանակ-2020» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բացման արարողությունից հետո, զրուցել է բանակային խաղերի հայ մասնակիցների հետ և հաջողություններ մաղթել մրցույթներում:

The Minister of Defence of the Republic of Armenia met with the Minister of Defence of the Russian Federation
23 August, 2020 19:01On August 23, Minister of Defence of the Republic of Armenia David Tonoyan met with Minister of Defence of the Russian Federation, General of the army Sergey Shoigu in Moscow.
The issues related to the regional security situation and bilateral military cooperation were discussed during the meeting.
The RA Minister of Defence informed his counterpart about the military-political situation in the region after the July combat operations, as well as the operative situation on the Armenian-Azerbaijani state border and on the line of contact of the Artsakh and Azerbaijani forces. David Tonoyan emphasized that the aggressive rhetoric of some countries and steps of military nature being taken are aimed at destabilizing and militarizing the regional situation.
In his turn, the Minister of Defence of Russia noted the importance of taking steps to strengthen the stability by all the countries.
Emphasizing the strategic allied nature of the Armenian-Russian relations, the Ministers discussed and reached agreements on the next steps in the field of the military cooperation.
On the same day, the delegation led by the Minister of Defence of the Republic of Armenia took part in the solemn opening ceremony of the "International Army Games 2020" tournament and "Army-2020" exhibition in “Patriot” settlement near Moscow.
After the opening ceremony, Minister of Defence of Armenia David Tonoyan talked to the Armenian participants of the army games and wished them success in the competitions.