ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ
23 Օգոստոսի, 2020 19:01Օգոստոսի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և երկկողմ ռազմական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է հուլիսյան մարտական գործողություններից հետո տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող օպերատիվ իրավիճակի մասին։ Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ որոշ պետությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունը և իրականացվող ռազմական բնույթի քայլերը միտված են տարածաշրջանային իրավիճակի ապակայունացմանն ու ռազմականացմանը։
Իր հերթին ՌԴ պաշտպանության նախարարը կարևորել է կայունության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացումը բոլոր պետությունների կողմից։
Ընդգծելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական դաշնակցային բնույթը, նախարարները քննարկել և պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել ռազմական համագործակցության ուղղությամբ առաջիկա քայլերի շուրջ:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մերձմոսկովյան «Պատրիոտ» ավանում մասնակցել է «Միջազգային բանակային խաղեր-2020» մրցաշարի և «Բանակ-2020» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, բացման արարողությունից հետո, զրուցել է բանակային խաղերի հայ մասնակիցների հետ և հաջողություններ մաղթել մրցույթներում:

Министр обороны РА встретился с Министром обороны РФ
23 Августа, 2020 19:0123 августа в Москве министр обороны РА Давид Тоноян встретился с министром обороны РФ, генералом армии Сергеем Шойгу.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся ситуации в области региональной безопасности и двустороннего военного сотрудничества.
Министр обороны РА проинформировал своего коллегу о военно-политической обстановке в регионе после июльских боевых действий, а также об оперативной ситуации на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил. Давид Тоноян подчеркнул, что агрессивная риторика некоторых государств и предпринятые шаги военного характера направлены на дестабилизацию и милитаризацию ситуации в регионе.
В свою очередь, министр обороны РФ обозначил важность осуществления всеми государствами шагов, направленных на укрепление стабильности.
Подчеркнув стратегический союзнический характер армяно-российских отношений, министры обсудили и достигли договоренностей о дальнейших шагах в области военного сотрудничества.
В тот же день делегация во главе с министром обороны РА в подмосковном поселке “Патриот” приняла участие в торжественной церемонии открытия турнира “Армейские международные игры-2020” и выставки “Армия-2020”.
После церемонии открытия министр обороны РА Давид Тоноян побеседовал с армянскими участниками армейских игр и пожелал им успехов в соревнованиях.