23 Օգոստոսի, 2020 16:12Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ռազմական կցորդներ:
Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանն իր խոսքում նշել է. «Վստահ եմ, որ թիմերը մրցելիս կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստվածության բարձր աստիճան: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտի ցուցադրական ելույթով:
«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Հունաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Մրցումներն անցկացվելու են Երևանում, Դիլիջանում և Իջևանում: Մասնակիցներն ուժերը կչափեն գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Տեր և տիկին», ռազմամասնագիտական «Պրոֆեսիոնալ» (կողմնորոշում տեղանքում, մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ, բուժօգնության կազմակերպում), ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ», ռազմամարզական «Աթլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևերում:

The "Warrior of the commonwealth" competition has started in Armenia
23 August, 2020 16:12The solemn ceremony was attended by Chief of the General Staff of the RA Armed Forces, Lieutenant General Onik Gasparyan, high-ranking representatives of the Armed Forces and the Ministry of Defence, military attachés of the diplomatic representations accredited in the Republic of Armenia.
Welcoming the participants of the competition, Lieutenant General Onik Gasparyan noted in his speech. “I am sure that the teams will show professionalism, high level of combat and tactical professional readiness when competing. The “Warrior of the commonwealth” competition will become a real celebration of combat brotherhood and courage and will contribute to strengthening the international military cooperation”.
The solemn ceremony ended with a demonstration performance by the honor guard company of the RA Armed Forces.
The representatives of the Armed Forces of Armenia, Belarus, Greece and Russia are participating in the “Warrior of the commonwealth” competition.
The competitions will be held in Yerevan, Dilijan and Ijevan. The participants will measure their strength in the literary-artistic and dance-musical “Mr. and Mrs.”, military-professional “Professional” (on-site orientation, complex combat readiness exercises, organization of medical aid), military history knowledge test “Erudite”, military exercise “Athlete”, fire readiness “Sniper” sport events.