23 Օգոստոսի, 2020 16:12Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ռազմական կցորդներ:
Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանն իր խոսքում նշել է. «Վստահ եմ, որ թիմերը մրցելիս կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստվածության բարձր աստիճան: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտի ցուցադրական ելույթով:
«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Հունաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Մրցումներն անցկացվելու են Երևանում, Դիլիջանում և Իջևանում: Մասնակիցներն ուժերը կչափեն գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Տեր և տիկին», ռազմամասնագիտական «Պրոֆեսիոնալ» (կողմնորոշում տեղանքում, մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ, բուժօգնության կազմակերպում), ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ», ռազմամարզական «Աթլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևերում:

В Армении стартовал конкурс “Воин мира”
23 Августа, 2020 16:12На торжественной церемонии присутствовали начальник генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенант Оник Гаспарян, высокопоставленные представители МО и ВС, военные атташе дипломатических представительств, аккредитованных в РА.
Приветствуя участников конкурса, генерал-лейтенант Оник Гаспарян отметил в своем выступлении: “Уверен, что команды в соревнованиях проявят профессионализм, высокий уровень боевой и тактико-профессиональной подготовки. Конкурс “Воин мира” станет настоящим праздником братства и мужества и будет способствовать укреплению международного военного сотрудничества».
Торжественное мероприятие завершилось показательным выступлением почетного караула Вооруженных Сил РА.
В конкурсе “Воин мира” принимают участие представители вооруженных сил Армении, Беларуси, Греции и России.
Соревнования пройдут в Ереване, Дилижане и Иджеване. Участникам предстоит помериться силами в литературно-художественном и танцевально-музыкальном соревновании “Господин и госпожа”, военно-профессиональном соревновании “Профессионал” (ориентация в местности, комплексные упражнения по боевой подготовке, организация медицинской помощи), соревнование по проверке знаний военной истории “Эрудит”, военно-спортивное соревнование “Атлет”, соревнование по огневой подготовке “Снайпер”.