ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել Ֆրանսիայի դեսպանին
29 Հուլիսի, 2020 14:20Ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը՝ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի և մասնավորապես Ֆրանիսիայի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության դերակատարությունը լարվածության թուլացման և բանակցային գործընթացի շարունակման գործում։
Դավիթ Տոնոյանը, անդրադառնալով թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններին, նշել է, որ բուն ռազմական տեսանկյունից դրանց մարտավարական բնույթը մտահոգիչ չէ, սակայն կարևոր է, որպեսզի զորավարժությունները չվերածվեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանների, պաշտպանական կառույցների և այլ ենթակառուցվածքների անմիջական հարևանությամբ սադրիչ գործողությունների։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հայկական կողմը ուշադիր հետևելու է զորավարժությունների ընթացքին և հետագա զարգացումներին։
Դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը, վերահաստատելով Ֆրանսիայի միջնորդական դերակատարությունը հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման գործում, իր հերթին բարձր է գնահատել այս ողջ ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող ազգայնական շեշտադրումներից և դրսևորումներից, ինչպես նաև պատերազմական կոչերից զերծ հավասարակշիռ մթնոլորտը։

The RA Minister of Defence received the Ambassador of France
29 July, 2020 14:20Presenting the situation on the Armenian-Azerbaijani state border and on the line of contact of the Artsakh and Azerbaijani forces in recent days, the Minister of Defence emphasized the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs the Russian Federation, the United States and France (as a member state of the UN Security Council, EU and NATO) in easing tensions and continuing the negotiation process.
Touching upon the Turkish-Azerbaijani joint military exercises, David Tonoyan noted that from a military point of view, their tactical nature is not worrying, but it is important that the military exercises do not turn into the provocative actions in the immediate vicinity of the RA borders, defence structures and other infrastructures.
The Minister of Defence stressed that the Armenian side will attentively follow the course of the military exercises and further developments.
Reaffirming the mediating role of France in the exclusively peaceful settlement of the conflict, Ambassador Jonathan Lacôte, in his turn, highly assessed the balanced atmosphere in the Republic of Armenia, free of nationalistic manifestations and calls for war.