Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
7 Հուլիսի, 2020 13:40Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Ամփոփվել են նախկինում իրականացված միջոցառումները, ուսումնասիրվել են համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պայմաններում համագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Քննարկվել է նաև միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման առաքելություններին Հայաստանի շարունակական մասնակցության, ստեղծված իրավիճակում հերթափոխների իրականացման ընթացքը։
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է զինված ուժերում COVID-19-ի դեմ պայքարի և տարածման կանխարգելման միջոցառումները, ինչպես նաև համավարակի պայմաններում ամառային զորակոչի կազմակերպման ընթացը։
Տիկին դեսպանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին և քննարկել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների փոխադարձ շահերին ու մտահոգություններին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Давид Тоноян принял посла США в Армении
7 Июля, 2020 13:40В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-американского двустороннего сотрудничества в оборонной сфере. Подведены итоги выполненных ранее мероприятий, изучены возможности реализации программ сотрудничества в условиях ограничений, обусловленных эпидемией. Был также обсужден процесс постоянного участия Армении в международных миссиях по поддержанию мира и стабильности, а также реализация смен в сложившейся ситуации.
Министр обороны представил мероприятия по борьбе и предотвращению распространения COVID-19 в вооруженных силах, а также процесс организации летнего призыва в условиях эпидемии.
Госпожа посол отметила, что рада встретиться с министром обороны Давидом Тонояном и обсудить вопросы, касающиеся взаимных интересов и опасений Армении и США.
В ходе встречи собеседники также обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.