9 Հուլիսի, 2020 18:11Հուլիսի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում, երկկողմ համաձայնությամբ, բացօթյա ձևաչափով, կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հանդիպումը՝ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում ՉԺՀ դեսպանության պաշտպանական հարցերով ռազմական կցորդ, ավագ գնդապետ Սուն Ցզիլունը:
Կողմերը նշել են հայ-չինական հարաբերությունների և ռազմաքաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում, այդ թվում նաև՝ պաշտպանական բնագավառում: Քննարկվել են համագործակցության հետագա զարգացման և ընդլայնման ուղիները: Կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Հանդիպման ավարտին Դավիթ Տոնոյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանին՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակում ՀՀ կառավարության ջանքերին աջակցելու համար:

9 июля в административном комплексе Министерства обороны РА, по двустороннему соглашению, на открытом воздухе состоялась встреча министра обороны РА Давида Тонояна и чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в РА Тяна Эрлуна для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес.
На встрече также присутствовал военный атташе посольства КНР в РА по вопросам обороны, старший полковник Сунь Цзылунь.
Стороны отметили высокий уровень армяно-китайских отношений и военно-политического диалога практически во всех сферах сотрудничества, в том числе в сфере обороны. Были обсуждены пути дальнейшего развития и расширения сотрудничества. Они также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной безопасности.
В конце встречи Давид Тоноян поблагодарил чрезвычайного и полномочного посла КНР в РА за поддержку усилий правительства РА в рамках борьбы с коронавирусной инфекцией.