Քննարկում կին խաղաղապահների հետ
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի համագործակցության 2019թ. ծրագրի շրջանակում, անկախ փորձագետների ներգրավմամբ, քննարկում է անցկացրել ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի կին զինծառայողների հետ:
Քննարկման ընթացքում փորձագետները ներկայացրել են խաղաղապահ առաքելություններում կանանց ներգրավման ՄԱԿ-ի քաղաքականության հիմնական նպատակներն ու խնդիրները, խաղաղապահ գործողություններում, ինչպես նաև հետկոնֆլիկտային կարգավորման փուլում կանանց մասնակցության կարևորությունը թե´ խաղաղաշինության և թե´ կանանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, ինչպես նաև նշված ոլորտում միջազգային լավագույն փորձը:
Կին զինծառայողները ներկայացրել են խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու իրենց փորձը, ինչպես նաև դժվարությունները, որոնց բախվել են առաքելությունների իրականացման ընթացքում:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև զինված ուժերում կանանց իրավունքների պաշտպանությանը և հավասար հնարավորությունների ապահովմանը վերաբերող, ինչպես նաև խաղաղապահ ստորաբաժանումներում կանանց ներգրավմանն առնչվող այլ հարցեր:

Discussion with female peacekeepers
On August 28, Human Rights and Benevolent Center of the the Ministry of Defense, within the framework of 2019 cooperation project between the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and the Armenian office of United Nations Population Fund (UNFPA), and with the involvement of independent experts, held discussions with the female servicemen of the RA MoD peacekeeping brigade.
During the discussion, the experts presented the main goals and objectives of UN policy on the involvement of women in peacekeeping missions, the importance of women's participation in peacekeeping operations and post-conflict settlement in terms of both peacebuilding and women's rights, as well as the best international practices in the field.
The female servicemen shared their experiences of participating in peacekeeping missions, as well as the difficulties they faced during their missions.
The meeting participants also discussed other issues related to the protection of women's rights and equal opportunities in the armed forces, as well as other issues involving women in peacekeeping units.