Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր
Մարտի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով փոխտեղակալ, Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային, ով Հայաստան է ժամանել մարտի 11-ից 15-ը անցկացվող ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա միջոցառումների շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես` Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողության ծրագրով և Պլանավորման և վերանայման գործընթացի գործընկերության նպատակներով նախատեսված միջոցառումների ընթացքը, դրանց ամփոփման և գնահատման, ինպես նաև հաջորդ տարիների պլանավորման հետ կապված հարցեր: Կարևորվել է Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող խաղաղության և կայունության ապահովման առաքելություններին Կոսովոյում և Աֆղանստանում` որպես միջազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված կարևոր ներդրում:
Ջեյմս Ապատուրայը շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա միջոցառումներն անցկացնելու և դրա շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում բարեվարքության թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողով անցկացնելու համար:

Oбсуждались вопросы сотрудничества Армения-НАТО
11 Марта, 2019 15:4911 марта министр обороны РА Давит Тоноян принял заместителя Генерального секретаря НАТО по политическим вопросам, специального представителя Генсека по Кавказу и Центральной Азии Джеймса Аппатурая, который прибыл в Армению в рамках мероприятий, проводимых 11-15 марта по программе Недели НАТО.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся сотрудничества Армения-НАТО, в частности, ход мероприятий, запланированных по Плану действий индивидуального партнерства Армения-НАТО и Партнерства процесса планирования и пересмотра, их обобщения и оценки, а также планирования на последующие годы.
Была подчеркнута важность участия Армении в миротворческих миссиях НАТО по поддержанию мира и стабильности в Косово и Афганистане, как важный вклад в обеспечение международной безопасности.
Джеймс Аппатурай поблагодарил за организацию мероприятий Недели НАТО и проведение конференции высокого уровня по вопросам добопорядочности в МО РА.