Զինված ուժերում անցկացվել են պատրաստության միջոցառումների պլանավորման աշխատանքներ
ՀՀ պաշտպանության նախարարի ցուցումների և ԶՈՒ ԳՇ պետի հրամանի համաձայն` սեպտեմբերի 2-ից զինված ուժերում անցկացվել են 2019թ. ուսումնական տարվա պատրաստության միջոցառումների պլանավորման աշխատանքները:
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբում ստեղծվել էր աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկվել էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների և առանձին բաժինների սպաներ: Պլանավորման աշխատանքները համակարգել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ վարչությունը` վարչության պետ – ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Տիրան Խաչատրյանի ղեկավարությամբ:
2019 ուսումնական տարվա պատրաստության միջոցառումները պլանավորվել են` հաշվի առնելով զինված ուժերին առաջադրված խնդիրները, առկա մարտահրավերները, ժամանակակից մարտի պահանջներին համապատասխանող զորքերի խնդիրները, ՀՀ պաշտպանության նախարարի ցուցումները, ինչպես նաև 2018թ.-ի պատրաստության ընթացքում առաջացած խնդրահարույց հարցերը:
ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ վարչություններում և զորամիավորումներում պատրաստության միջոցառումների պլանավորման աշխատանքների ավարտից հետո նոյեմբերի 6-ին պլանները ներկայացվել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի համաձայնեցմանը:

Planning of training measures held in Armed Forces
Per instructions of the defence minister and the order of the chief of General Staff, the planning of the 2019 academic year training measures began on 2 September in the Armed Forces.
A working group was set up at the General Staff, comprising officers of the Ministry of Defence, Armed Forces, General Staff departments and separate divisions. The planning works were coordinated by General Staff’s Operative Department, headed by the head of Department, Deputy Chief of General Staff Maj. Gen. Tiran Khachatryan.
The 2019 academic year training measures were planned by taking into consideration the tasks assigned to the Armed Forces, the current challenges, the defence minister’s instructions as well as the problematic issues arisen during the 2018 training.
Following the completion of the planning works in the Ministry of Defence, Armed Forces and General Staff departments, the outcomes were submitted to Chief of General Staff Gen. Lt. Artak Davtyan.