ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում քննարկվել են փորձնական ծրագրի արդյունքները
Նոյեմբերի 5-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում քննարկվել է պարտադիր զինվորական ծառայությունից զորացրվող զինվորների մասնագիտական կողմնորոշմանը և հետագա աշխատանքային գործունեությունը պլանավորելուն միտված փորձնական ծրագիրը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող փորձնական ծրագրի նպատակն է օժանդակել զինվորներին՝ հետծառայողական ժամանակաշրջանում անձնային որակներին և նախասիրություններին համապատասխան աշխատատեղեր գտնելու գործում:
ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ անցկացված քննարկման ընթացքում, կարևորելով զորացրվող զինծառայողների հետագա աշխատանքային զբաղվածության և սոցիալական ապահովման հարցը՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանն ուղենշել է ծրագրի հայեցակարգի մշակման ու վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ քայլերը։

Результаты пилотной программы обсуждались в административном комплексе министерства обороны РА
5 ноября в административном комплексе МО РА обсуждалась пилотная программа, направленная на профессиональную ориентацию и планирование дальнейшей трудовой деятельности солдат, увольняющихся с обязательной военной службы.
Цель пилотной программы, инициированной министерством труда и социальных вопросов РА, заключается в том, чтобы помочь солдатам найти работу в соответствии с их личными качествами и предпочтениями в период после службы.
В ходе обсуждения с представителями министерств обороны, образования и науки РА, труда и социальных вопросов, придавая важность вопросу дальнейшего трудоустройства и социального обеспечения увольняющихся военнослужащих, заместитель министра обороны РА Г. Балаян обозначил шаги, необходимые для разработки и окончательного утверждения концепции программы.