Ամփոփվել են զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները
15 Օգոստոսի, 2018 12:57
ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդում ամփոփվել են 2018 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքները, որոնք փաստում են քաղաքացիների և զորակոչային մարմինների հետ հանձնաժողովի արդյունավետ համագործակցության մասին։
Ստացված 142 դիմում-բողոքից ընթացք է տրվել 80-ին, որից 74-ը հասցեագրվել է Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովին՝ անդրադառնալով զորակոչիկների առողջական վիճակի հետազոտման և գնահատման հարցերին։ Հանձնաժողովի առաջարկություններից և նկատառումներից ելնելով 27 զորակոչիկ ուղեգրվել են լրացուցիչ և ստուգիչ հետազոտությունների, 2-ը՝ վիրահատության, վերագնահատվել են 10 զորակոչիկի առողջական վիճակն արտացոլող հետազոտական տվյալները։ Արդյունքում՝ վերանայվել է զինծառայության պիտանելիության վերաբերյալ 28 եզրակացություն, 10 զորակոչիկ ճանաչվել են զինծառայությանը ոչ պիտանի, 1-ը՝ ժամանակավորապես ոչ պիտանի, 17-ին տրվել է տարկետում մինչև 1 տարի ժամկետով՝ բուժման նպատակով։ Եվս 10 զորակոչիկի վերաբերյալ կայացվել են լրացուցիչ փորձաքննական եզրակացություններ, որոնցով սահմանափակվել է նրանց ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը զինվորական ծառայության ընթացքում։ Հանձնաժողովն ընթացք է տվել նաև 3 պարտադիր ժամկետային զինծառայողի վերաբերյալ դիմում-բողոքի, որոնց լուծումը վերահսկվում է հասարակական խորհրդի կողմից։

Performance of commission dealing with complaints from citizens during conscription period summed up
15 August, 2018 12:57
The defence minister’s public committee for consideration of the complaints from citizens summed up the performance of the commission dealing with complaints from citizens during the 2018 summer conscription period, that demonstrates the effective work of the commission.
Of the 142 complaints received, 80 were processed, of which 74 were readdressed to the Central Medical Commission as they were regarding the conscripts' health status assessment and evaluation issues. Taking into account the recommendations and considerations of the Commission, 27 conscripts were referred for additional tests, 2 for surgeries, the results of 10 other conscripts were reviewed. As a result, 28 conclusions on the suitability for military service were reviewed, 10 conscripts have been evaluated as unfit for military service, another one -- as was temporarily unfit, 17 were given a delay of up to one year term for medical treatment. Additional tests were ordered for 10 conscripts, based on which their physical load during military service has been reduced. The commission has also started to process the complaints regarding three servicemen; there cases are under control of the public council.