ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում քննարկվել են հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության օրակարգային հարցեր
18 Մայիսի, 2018 17:58
Մայիսի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին:
ԱՄՆ դեսպանը շնորհավորել է Դավիթ Տոնոյանին պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ աշխատանքային գործունեության մեջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել մաղթանքի համար և նշել, որ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել հարաբերությունները դաշնակիցների հետ և զուգահեռաբար ընդլայնելով գործընկերային համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության օրակարգային հարցերին, տարածաշրջանային անվտանգությանը և վերահաստատել փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպումից հետո ՀՀ պաշտպանության նախարարը և ԱՄՆ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպանը մասնակցել են ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մայիսի 14-ից 18-ը անցկացված Պաշտպանության կառավարման հարցերով միջգերատեսչական դասընթացի մասնակիցների ավարտական հավաստագրերի հանձնման արարողությանը: Նշված միջոցառումն անցկացվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության շրջանակներում` ԱՄՆ-ի պաշտպանական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի փորձագետների կողմից:

Armenian-American cooperation in defence sector discussed at Ministry of Defence
Ambassador Mills congratulated Tonoyan the latter’s appointment as defence minister and wished him success in office. Minister Tonoyan thanked him and said that Armenia will continue to develop relations with the allies, while expanding the cooperation with the partners.
During the meeting, the parties discussed the Armenian-American defence cooperation and regional security, reiterating their willingness to further develop the partnership.
Following the meeting, the Minister Tonoyan and Ambassador Mills attended the ceremony of handing certificates to the participants of the 14-18 May training on defence management, held at the Ministry of Defence. The training, which is a part of the Armenian-American defence cooperation programme, was conducted by the US Institute for Defence Resource Management experts.