Երևանում աշխատանքն է սկսել «ԱրմՀայԹեք-2018» միջազգային ցուցահանդեսը
29 Մարտի, 2018 11:33Ցուցահանդեսի բացման առիթով կազմակերպված մշակութային ծրագիրը և հատուկ նշանակության ջոկատի ցուցադրությունը դիտելուց հետո Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսում:
«ԱրմՀայԹեք-2018»-ը նպատակ ունի երկխոսության արդյունավետ հարթակ դառնալու մասնակից երկրների զինվորականների, գիտական և գործարար շրջանակների միջև: Կազմակերպիչների հավաստմամբ, ցուցահանդեսին իրենց տաղավարներով մասնակցում են ինչպես հայկական, այնպես էլ արտերկրյա կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Չինաստանից և այլ երկրներից: Հանրապետության Նախագահը ծանոթացել է սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների բնագավառում ինչպես հայկական կազմակերպությունների նվաճումներին, այնպես էլ արտերկրյա կազմակերպությունների արտադրատեսականուն:
«ԱրմՀայԹեք-2018» երկրորդ միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսված է նաև գիտագործնական ծրագիր, որին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել ավելի քան 10 երկրների պատվիրակություններ և ՀԱՊԿ-ի պատվիրակությունը:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը
Իր ելույթում ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է. «Պաշտպանական արդյունաբերության բնագավառում, նորարարական և բարձր տեխնոլոգիական մշակումները վերջին տարիներին առանձնահատուկ տեղ են գրավել Հայաստանի գիտության և արդյունաբերության զարգացման գործում։ Կարճ ժամանակահատվածում մշակվել և ԶՈՒ սպառազինությունը համալրել են ռազմական նշանակության արտադրանքի ժամանակակից նմուշներ, որոնցից մի մասին կարող եք ծանոթանալ այս ցուցահանդեսի տաղավարներում։ Պաշտպանական արդյունաբերության զարգացումը մեր երկրի տնտեսական զարգացման գերակա ուղղություններից է։ Արդեն իսկ ընդունվել է 2018-24 թվականների ռազմաարդյունաբերական զարգացման պետական ծրագիրը, որի գլխավոր նպատակն է մասնագիտական սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի բարձր տեխնոլոգիական նմուշների արտադրության մեջ ներդնելը և դուրս գալ արտասահմանյան շուկաներ։ Վստահ եմ, որ «ԱրմՀայԹեք-2018»-ը մասնակից երկրների զինվորականների գիտական և գործարար շրջանակների միջև արդյունավետ երկխոսության հարթակ կդառնա, ինչպես նաև խթան` միջազգային համագործակցության հետագա ընդլայնման համար։»
Այնուհետև ներկաներին ողջունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, ով նշել է, որ ուրախ է մեկ հարկի ներքո տեսնել կազմակերպության անդամ երկրների ռազմաարդյունաբերական համալիրի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Բուլղարիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի, Լեհաստանի, Ֆրանսիայի և մյուս երկրների պատվիրակություններին։ «Ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում, որոնք երբեմն արտահայտվում են ահաբեկչական գործողություններով, անհրաժեշտություն է դառնում հավաքական անվտանգության պայմանագիր անդամ երկրների անվտանգությունը և սպառազինության համալրումը ժամանակակից տեխնոլոգիաներով։Կարևորագույն այդ խնդրի լուծումը մեծապես կախված է յուրաքանչյուր պետության ռազմաարդյունապերական համալիրի զարգացվածությունից»։
Ցուցահանդեսի թեմատիկ ցանկն ընդգրկում է սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի գործնականում կիրառվող ողջ տեսականին, նորարարական տեխնոլոգիաների և բարձր ճշգրտության զենքի մշակումները. մարտի կառավարման համակարգեր, հաղորդակցման կապի միջոցներ և համակարգեր, զորքերի կառավարման ավտոմատ համակարգեր, ռոբոտատեխնիկական համակարգեր, անօդաչու ավիացիա, թռչող սարքեր և համակարգեր, անօդաչու ավիացիայի հետ պայքարի տեխնոլոգիաներ, հայտնաբերման, որոնման և զննման միջոցներ, ճշգրիտ զենք, լազերային տեխնոլոգիաներ, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումներ և համակարգեր, ՀՕՊ միջոցներ, ռադիոհետախուզության, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և ռադիոհակազդման միջոցներ, հանդերձանք և այլ թեմատիկ բաժիններ:
Բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, «ArmHiTec 2018» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում կանցկացվեն նաև բազմազան գործարար ծրագիր, գիտագործնական քննարկումներ, նիստեր և կլոր սեղաններ, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար:

ArmHiTec -2018 International Expo opens in Yerevan
29 March, 2018After watching the cultural programme on and the demonstration of a special detachment, Sargsyan toured the exhibition.
ArmHiTech -2018 aims to become an effective platform for dialogue between the military, scientific and business circles of the participating countries. According to the organisers, both Armenian and foreign organisations, including those from Russia, India, Germany, Italy, France, China and other countries are participating in the expo. Sargsyan studied the products of Armenian and foreign companies.
A scientific-practical programme is also planned with participation of delegations from over 10 countries in additions to the CSTO delegation.
Defence Minister Vigen Sargsyan and CSTO Deputy Secretary Gen. Valery Semerikov made speeches at the opening ceremony.
In his speech, Minister Sargsyan said in particular: "Innovative and high-tech projects in the defence industry have played a special role in the development of science and industry in Armenia in recent years. In a short period of time, modern military products have been developed and provided to the Armed Forces; you can see one of them in the pavilions of this exhibition. The development of defence industry is among the priorities of our country's economic development. The state programme of military industry development for 2018-24 has already been adopted. Its main goal is to invest in the production of high-tech military hardware and devices to enter foreign markets. I am confident that ArmHiTec -2018 will become a platform for effective dialogue between the scientific and business circles of the participating countries, as well as a stimulus for further expansion of international cooperation."
Then CSTO Deputy Secretary Gen. l Valeri Semerikov welcomed the participants and noted that he was pleased to see representatives of the organisation’s military industry as well as delegations from Bulgaria, Germany, Greece, India, China, Poland, France and other countries at one place. "In the context of modern challenges, often taking shape of terror, it is an imperative to provide the Collective Security Treaty member states with modern armaments. The solution to this problem is largely dependent on the development of the military industry of each country."
The thematic list of the exhibition includes the whole range of weapons and military hardware practically used in addition to innovative and high-precision weaponry, battle control systems, communications systems, automated control systems, robotic systems, drones, flying machines and systems, anti-drone technologies, detection, searching and scanning tools, precision weapons, laser technologies, optical-electronic equipment, air defence systems, radio-surveillance devices, anti radio-electronic systems, outfit and other thematic sections.
In addition to extensive display, ArmHiTec 2018 will also host a wide range of business programme, scientific discussions, sessions and roundtables, which will give an exceptional opportunity to meet and consult with leading security experts and discuss issues.