ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2017 թվականի գերակա խնդիրների և միջոցառումների իրականացման ամփոփիչ արդյունքներ
22 Հունվարի, 2018 11:59
1. ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հունվարի 12-ի N 122-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ կառավարության 2017 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի 150-րդ և 151-րդ կետերի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ՀՀ կառավարություն են ներկայացվել.
1) «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով: Ընդունվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 29.11.2017թ. ՀՕ-195-Ն ՀՀ օրենքով:
Օրենքում միավորվել են նախկինում գործող` «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին», «Զինապարտության մասին» և «Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքներով կարգավորվող հարաբերությունները, օրենսդրորեն ամրագրվել են ոլորտում նոր քաղաքականությունները, ներառյալ «Պատիվ ունեմ» և «Ես եմ» ծրագրերը, հստակեցվել են պարտադիր և պայմանագրային զինվորական ծառայության, պահեստազորային հաշվառման ու պահեստազորային պատրաստության կազմակերպման և իրականացման գործընթացը, զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների, զինծառայողներին հավասարեցված անձանց սոցիալական և իրավական երաշխիքների հետ կապված հարաբերությունները:
2) «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով: Ընդունվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից 29.11.2017թ. ՀՕ-196-Ն ՀՀ օրենքով:
Օրենքում միավորվել են նախկինում գործող` «Պաշտպանության մասին», «Զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի մասին» ու «Պաշտպանության նպատակով տրանսպորտային միջոցների օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքներով կարգավորվող հարաբերությունները՝ ապահովվելով ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների իրացումը պաշտպանության ոլորտի օրենսդրության մեջ, հստակեցվել են պաշտպանության ոլորտում պետական և տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները, կազմակերպությունների և քաղաքացիների պարտականությունները, զինված ուժերի և այլ զորքերի գործունեությունը, քաղաքացիների զինապարտության և զինվորական հաշվառման, զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի ապահովման հետ կապված հարաբերությունները:
2. ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հունվարի 12-ի N 122-Ն որոշմամբ հաստատված գերակա խնդիրների ցանկի 132-րդ կետի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուղղությամբ գերակա խնդիր է ճանաչվել ռազմավարական զսպման համակարգի զարգացումը:
Գերակա խնդրի իրականացմանն ուղղված քայլերի շրջանակներում ձեռք են բերվել հակատանկային և խոցման միջոցներ, ՀՕՊ ռադիոլոկացիոն կայաններ, ջերմատեսիլ և գիշերային տեսանելիության սարքեր, որոնք տեղադրվել են առաջնագծում, իրականացվել է ՀՀ զինված ուժերի կառուցվածքի և զորքերի կառավարման համակարգի վերանայում, միջազգային դաշնակցային, գործընկերային և իրավապայմանագրային հարաբերությունների զարգացման նպատակով շարունակվել են հիմնական ուղղություններով (ՀԱՊԿ, ԱՊՀ, ՆԱՏՕ, Եվրամիություն, ՌԴ, ԱՄՆ, Գերմանիա, Իտալիա, Հունաստան, Լիբանան, Բելառուս, Չինաստան, Իրան, Վրաստան) դաշնակցային ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացման աշխատանքները, որոնց արդյունքում կնքվել և սահմանված կարգով ուժի մեջ են մտել մի շարք միջազգային համաձայնագրեր, հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետություն-ՆԱՏՕ 2017-2019թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը:

Summary of Ministry of Defence’s priority tasks and activities in 2017
1. In accordance with the paragraphs 150 and 151 of the 2017 Republic of Armenia Government Action Plan approved by Government Decision No 122-N of January 12, 2017, the Ministry of Defence has submitted to the Government:
1) Draft Law on Status of Military Service and Servicemen.
The draft law was approved by the Republic of Armenia Government and submitted to the National Assembly; adopted by the National Assembly on November 29, 2017.
The law incorporated the former Law on Military Service, the Law on Persons Liable for Call-up, and the Law on Social Security of Servicemen and Their Family Members, stipulated the new policies in the field, including the "I Have the Honour" and "I am" programs, refined the processes of compulsory and contractual military services, those of the organization and implementation of the reserve and reserve training, regulated the social and legal guarantees of servicemen and their family members as well as persons alike.
2) Draft Law on Defence.
The draft law was approved by the Republic of Armenia Government and submitted to the National Assembly; adopted by the National Assembly on November 29.
The law incorporated the former Law on Defence, the Law on Mobilization Preparation and Mobilization, and the Law on Use of Vehicles for Defence, ensuring the implementation of the Constitution amendments in the defence field, specifying the powers of the state, territorial and local governments, the responsibilities of organizations and citizens, the activities of the armed forces and other troops, the relations with regard to the military liability, mobilization preparation and mobilization.
2. In accordance with Paragraph 132 of the list of priority issues set by the Government Decree No 122-N of January 12, 2017, the enhancement of the strategic containment system has been recognized as a priority task for the Ministry of Defence.
As steps to implement the priority task, antitank and assault weapons, anti-aircraft radar stations, thermal and night vision devices have been purchased and put into service on the front line, the Armed Forces structure and their management system has been reviewed, allied and partnership relations were developed in the main directions (CSTO, CIS, NATO, EU, RF, US, Germany, Italy, Greece, Lebanon, Belorussia, China, Iran, Georgia) resulting in signing and inaugurating a number of international agreements, the Armenia-NATO 2017-19 Individual Partnership Action Plan has been approved.