ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչները մեկնել են Մոսկվա
ՀՀ ԶՈՒ օպերատիվ վարչության պետի գլխավորած աշխատանքային խումբը հունիսի 13-ից 16-ը Մոսկվայում կմասնակցի Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության 2017թ. ծրագրով նախատեսված զինված ուժերի կիրառման պլանավորման հարցերի քննարկմանը, ՀՀ զինված ուժերի և ՌԴ զինված ուժերի համատեղ կիրառման օպերատիվ (մարտական) փաստաթղթերի մշակման և պահպանման կարգի մասին հրահանգի նախագծի համաձայնեցմանը:
ՀՀ ԶՈՒ ռազմավարական պլանավորման վարչության պետի գլխավորած աշխատանքային խումբը հունիսի 13-ից 15-ը Մոսկվայում կմասնակցի ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների միջև ռազմավարական պլանավորման հարցերով աշխատանքային հանդիպմանը:

Representatives of the Armed Forces of the Republic of Armenia have departed for Moscow
From June 13th to 16th, the working group led by the Chief of the Operational Department of the Armed Forces of the Republic of Armenia will participate in a discussion concerning the planning of the implementation of the Armed Forces and the agreement concerning the procedures for designing and maintaining operational (combat) documents concerning the joint implementation of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Russian Federation, in accordance with the 2017 cooperation plan between the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation.
From June 13th to 15th, the working group led by the Operational Department of the Armed Forces of the Republic of Armenia will participate in a meeting concerning strategic planning between the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation.