7 Հունիսի, 2017 13:38ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հունիսի 7-ին Սիրիա է առաքվել հակամարտությունից տուժած բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակը:
Այն ներառում է շուրջ 18 տոննա առաջին անհրաժեշտության պարագաներ՝ հիմնականում սննդամթերք:
Մարդասիրական օգնությունը Սիրիա է ուղարկվել Ռուսաստանի Դաշնության ռազմաօդային ուժերի Իլ-76 ինքնաթիռով: Բեռների վրա մակագրված է. «Խաղաղության ջերմ մաղթանքներով Հայաստանից` Սիրիայի եղբայրական ժողովրդին»։
Մարդասիրական օգնությունն ուղեկցելու և տեղում բաշխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով Սիրիա են մեկնել ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների ներկայացուցիչները:

Another shipment of humanitarian aid was sent to Syria
As a result of the assignment given by the President of the Republic of Armenia, and in accordance with the agreement reached between the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Russian Federation, a shipment of humanitarian aid for civilians affected by the conflict in Syria was sent on June 7th.
It consists of approximately 18 tons of necessities, mainly foodstuff.
The aid was delivered to Syria using an IL-76 aircraft of the air force of the Russian Federation. The load carries the following label: “Warm greetings of peace from Armenia, for the brotherly nation of Syria.”
Representatives from the Ministries of Defense and Emergency Situations of the Republic of Armenia are accompanying the cargo to facilitate its distribution.