5 Դեկտեմբերի, 2016 18:21Այցի նպատակը «Օգնենք Արցախին» արշավի արդյունքների ամփոփումն ու տրամադրված բժշկական սարքավորումների փորձարկումն էր: Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) հովանավորությամբ «Օգնենք Արցախին» արշավի շրջանակում ՀՀ ԶՈՒ ռազմաբժշկական ծառայությունը համալրվել է շարժական ռեանիմացիոն անվասայլակներով՝ հագեցած ժամանակակից վերակենդանացման սարքավորումներով: Համալրումը թույլ կտա նաև օդային տեղափոխման անհրաժեշտության դեպքում ավելի արագ և արդյունավետ բուժօգնություն ցուցաբերել հիվանդներին և վիրավորներին:
Ծրագրի շրջանակում ՀԲԸՄ-ն ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալին է հատկացրել նաև 2 շարժական թվային ռենտգեն սարքեր:
Շնորհակալություն հայտնելով զինծառայողներին անձնվեր ծառայության համար՝ ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը վստահեցրել է, որ թե´ Հայաստանում, թե´ սփյուռքում բանակը համայն հայության հպարտությունն է ու սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայորդի իր պարտքն է համարում աջակցել հայկական զինված ուժերին, կանգնել հայ զինվորի թիկունքին: ՀԲԸՄ նախագահը նաև ընդգծել է, որ որպես յուրօրինակ կամուրջ մայր հայրենիքի և սփյուռքի միջև, ՀԲԸՄ-ի բարեգործական ծրագրերը կրելու են շարունակական բնույթ:
Դեկտեմբերի 5-ին ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանին և ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Հանդիպման ընթացքում Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է ՀԲԸՄ-ի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը և համատեղ իրականացվող ծրագրերը՝ շեշտելով, որ կառույցը դարձել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարևոր գործընկերներից մեկը:
Ապրիլյան մարտական գործողություններից հետո Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) կատարված հանգանակությունների, անհատ նվիրատուների ներդրումների, ինչպես նաև Կենտրոնական վարչական ժողովի հատուկ հատկացման շնորհիվ հավաքել էր ավելի քան 325.000 ԱՄՆ դոլլար Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ու հայկական զինված ուժերին աջակցելու նպատակով: ՀԲԸՄ-ն նաև դրամական աջակցություն է ցուցաբերել պաշտպանական մարտերի ընթացքում զոհված և վիրավորված զինծառայողների ընտանիքներին և ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած խաղաղ բնակչությանը: «Օգնենք Արցախին» նախաձեռնության կարևոր բաղադրիչն էր շտապ օգնության և բժշկական շարժական սարքավորումների ձեռք բերումը:

5 December, 2016 18:21The aim of the visit was to summarize the results of the "Help Artsakh" campaign and test the newly received medical equipment. Under the sponsorship of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), the "Help Artsakh" campaign provided the medical services of the Armed Forces of the Republic of Armenia with mobile reanimation beds, equipped with modern reanimation equipment. This new equipment will enable more efficient medical service in cases where transportation by airplane is necessary.
As part of the campaign, the AGBU provided the Ministry of Defense of the Republic of Armenia with two mobile x-ray machines.
Thanking the servicemen for their dedicated service, AGBU President Perch Setrakyan expressed assurances that whether in Armenia or in the Diaspora, the army is the pride of all Armenians, and that all Armenians living the Diaspora see it as their duty to provide aid to and support the Armed Forces. The President of the AGBU also emphasized the fact that the AGBU is a unique bridge between the Diaspora and Armenia, and that such charity programs are going to be of a continuous nature.
On December 5th, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan received President of the AGBU Perch Setrakyan and President of the Armenian branch of the AGBU, Vazgen Yakubyan. During the meeting, Vigen Sargsyan expressed the importance of programs carried out in cooperation with the AGBU, emphasizing the fact that the AGBU has become on the most important partners of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
Following the April combat operations, the AGBU collected over 325,000 USD through individual donations and special provisions provided by the central administrative council, with the goal of aiding the populations of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic and the Armenian armed forces. The AGBU also provided financial aid to the families of individuals who perished or were wounded in battle, and to civilians who were effected by the fighting. An important component of the "Help Artsakh" Artsakh initiative was the acquisition of emergency mobile medical equipment.