23 Սեպտեմբերի, 2016 18:57
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ անցկացվել է աշխատանքային խորհրդակցություն, որին մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների պետեր, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է հոկտեմբերի 13-ից 15-ը Երևանում կայանալիք Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը:
Խորհրդակցության ընթացքում ամփոփվել են զինված ուժերում ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումները: Սեյրան Օհանյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին զորահանդեսի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին զորահանդեսը բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

23 September, 2016 18:57
A consultation has taken place on September 23rd at the administrative complex of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, led by Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan. Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, Colonel-General Yuri Khachaturov, Deputy Ministers of Defence of the Republic of Armenia, Deputy Chiefs of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia, heads of departments of the Armed Forces and Ministry of Defense, and other high ranking officers and special civilian workers participated in the consultation.
During the consultation, questions concerning works carried out for the "ArmHiTec-2016" international exhibition of military equipment and defense technology were discussed.
During the consultation, questions concerning the events organized for the 25th anniversary of the declaration of independence were also discussed. Seyran Ohanyan expressed his gratitude to the organizers and participants of the independence day parade, for organizing and conducting all proceedings on a high level.