Մեկնարկել է «Խաղաղապահ գործողություններին մարտահրավերների միջազգային ֆորումի» ամենամյա համաժողովը
5 Հոկտեմբերի, 2015 15:12Համաժողովը խաղաղապահության հիմնախնդիրներին նվիրված առաջին միջազգային փորձագիտական քննարկումն է՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի և ՄԱԿ-ի՝ խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովի անցկացումից հետո: Համաժողովը քննարկելու է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի Խաղաղապահության հարցերով բարձր մակարդակի անկախ փորձագիտական խմբի զեկույցում բերված առաջարկությունների իրականացման ուղիները:
«Խաղաղապահական գործողություններին մարտահրավերների միջազգային ֆորումը» խաղաղապահության բնագավառում միջազգային ամենահեղինակավոր կազմակերպությունն է, որին անդամակցում է 22 պետություն, այդ թվում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական 5 անդամները: Հայաստանի Հանրապետությունը՝ հանձին ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի, «Խաղաղապահական գործողություններին մարտահրավերների միջազգային ֆորումին» անդամակցել է 2014 թվականին: Հաշվի առնելով խաղաղապահական գործողությունների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության ձեռք բերած զգալի փորձը, ինչպես նաև 2014 թ. հուլիսին ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի, ՀԱՊԿ-ի քարտուղարության և ՀԱՊԿ-ի Միացյալ շտաբի կողմից կազմակերպված «ՄԱԿ-ի սկզբունքների և ստանդարտների հիման վրա ազգային և տարածաշրջանային խաղաղարարական ներուժերի ինտեգրումը խաղաղ օպերացիաների համընդհանուր համակարգում» թեմայով միջազգային ռազմավարական քաղաքական ֆորումի հաջող անցկացումը՝ «Խաղաղապահական գործողություններին մարտահրավերների միջազգային ֆորումը» որոշում ընդունեց 2015թ. տարեկան համաժողովն անցկացնել Հայաստանում: Տվյալ համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու կարևորությունը շեշտել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը 2015 թ. սեպտեմբերի 29-ին Նյու Յորքում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ: Համաժողովի անցկացումը հատկապես կարևորվում է վերջին շրջանում միջազգային հարաբերություններում նկատվող լարվածության և տարբեր տարածաշրջաններում, մասնավորապես՝ Մերձավոր Արևելքում բռնության աճի պայմաններում և, ըստ էության, խաղաղության պահպանմանն ու ամրապնդմանն ուղղված կարևոր միջոցառում է: Մշտապես հանդես գալով տարածաշրջանում և, ընդհանրապես, աշխարհում խաղաղության և կայունության պահպանման դիրքերից՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ակտիվորեն մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող խաղաղապահական գործողություններին (Կոսովո, Իրաք, Աֆղանստան): 2014թ. նոյեմբերից Հայաստանը Լիբանանում մասնակցում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքով իրականացվող «UNIFIL» խաղաղապահական առաքելությանը, իսկ 2015 թ. հուլիսից հայ խաղաղապահներ են տեղակայվել նաև Մալիում:
Երևանում ընթացող ««Հաստատութենաշինություն և կարողությունների զարգացում հանուն խաղաղության». ՄԱԿ-ի Փորձագիտական խմբի առաջարկությունների ազդեցությունը ապագա առաքելությունների վրա» միջազգային ամենամյա համաժողովի ժամանակ ողջույնի ուղերձներով հանդես եկան ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խաղաղապահական օպերացիաների հարցերով օգնական Էդմոնդ Մուլեն: Համաժողովին մասնակցում են 21 պետությունների 100 ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն կդարձվի «հաստատութենաշինություն և կարողությունների զարգացում հանուն խաղաղության» պրոբլեմին: Նպատակն է ընդհանուր պատկերի հիման վրա տրամաբանորեն փոխկապված եզրահանգումներ անել, որոնք կներառեն հաստատութենաշինության ու կարողությունների զարգացման` կատարված հետազոտությունների արդյունքներում և մշակված հանձնարարականներում եղած ընդհանրությունների, բացերի, համընկումների և հնարավոր անհամապատասխանությունների ի հայտ բերումը: Կայունացման և պետական իշխանության վերականգնման ու ընդլայնման հարցերը քննարկելիս կդիտարկվեն նաև ինչպես կոշտ, այնպես էլ փափուկ անվտանգության հարցերը: Դրա նպատակն է մշակել մի շարք թիրախային և իրատեսական հանձնարարականներ, թե ինչպես հաստատութենաշինությունը և կարողությունների զարգացումն առավել արդյունավետ կերպով օգտագործել որպես խաղաղապահությունը և խաղաղաշինությունը կապող միջոցներ: 2015 թ. համաժողովում.
ա) կգնահատվեն առավել կարևոր և համընդգրկուն հարցերը` կապված ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի Խաղաղապահության հարցերով բարձր մակարդակի անկախ փորձագիտական խմբի և «Անվտանգության խորհրդի 1325-րդ բանաձևի» իրագործման վերաբերյալ համընդհանուր հետազոտությունների արդյունքների հետ,
բ) կուսումնասիրվեն ՄԱԿ-ի «Խաղաղաշինության Ճարտարապետության վերանայման» արդյունքները,
գ) այնուհետև ավելի հանգամանորեն կուսումնասիրվի հաստատութենաշինությունը,
դ) երեք առանձին դեպքերի` Հարավային Սուդանի, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության և Լիբերիայի ուսումնասիրության հիման վրա կմշակվեն հանձնարարականներ, թե ինչպես առաջ մղել և ամրապնդել ձեռնարկվող արդյունավետ հաստատութենաշինությունն ու կարողությունների զարգացումը հանուն խաղաղության:

Ежегодный международный форум «Проблемы миротворчества ‒ 2015» стартовал в Ереване
5 Октября, 2015 15:12Комитет, являющийся руководящим органом Форума, определяющим основные приоритеты его деятельности, представляет собой международный орган сотрудничества, внесший существенный вклад в развитие текущей стратегии ООН по поддержанию мира. Координация деятельности Комитета осуществляется Международным секретариатом, штаб-квартира которого находится в Швеции.
В Комитете страны представлены одним или несколькими государственными учреждениями, а также неправительственными организациями. Республика Армения, ставшая участником Форума в 2014 г., представлена Институтом национальных стратегических исследований МО РА. В заседании Комитета в Ереване приняли участие представители Австралии, Армении, Великобритании, Германии, Египта, Индии, Индонезии, Иордании, Канады, Норвегии, Российской Федерации, США, Франции, Швейцарии, Швеции и Японии.
В начале заседания члены Комитета выразили благодарность Институту национальных стратегических исследований, в частности, начальнику Института, советнику Министра обороны РА, доктору политических наук, профессору, генерал-майору Гайку Котанджяну за организацию Ежегодного форума и заседания Комитета в Армении на высоком уровне.
Форум «Проблемы миротворчества» является наиболее авторитетной международной организацией в области миротворчества, которая включает 22 члена, из них 5 ‒ постоянные члены Совета Безопасности ООН. С учетом значительного опыта участия Республики Армения в операциях по поддержанию мира, а также успешной организации Международного стратегического политического форума «Интеграция национальных и региональных миротворческих потенциалов в глобальную систему мирных операций на основе принципов и стандартов ООН», организованной Институтом национальных стратегических исследований МО РА, Секретариатом ОДКБ и Объединенным штабом ОДКБ, Форум «Проблемы миротворчества» принял решение о проведении ежегодного Форума ‒ 2015 в Армении.
Проведение Форума имеет важное значение, в особенности в свете роста в последнее время напряженности в различных регионах мира, в частности, эскалации насилия на Ближнем Востоке. Важность проведения этого Форума в Армении подчеркнул и Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на встрече с Президентом Армении Сержем Саргсяном 29 сентября 2015 г. в Нью-Йорке. Ведь Республика Армения активно участвует в операциях по поддержанию мира, реализуемых под эгидой ООН и НАТО.
Данный Ежегодный форум стал первым на уровне экспертов международным обсуждением стратегических перспектив поддержания мира, состоявшимся после 70-ой Сессии Генеральной Ассамблеи ООН и Саммита ООН по вопросам миротворчества. В связи с этим на Форуме были рассмотрены пути реализации рекомендаций Отчета Независимой группы ООН высокого уровня по миротворческим операциям.
Ежегодный международный форум «Проблемы миротворчества ‒ 2015» по теме «Институциональное строительство и развитие потенциала миротворчества: значение рекомендаций Независимой группы ООН высокого уровня по миротворческим операциям для будущих миссий стартовал 5 октября и завершил работу 6-го. В Форуме приняли участие 100 представителей из 21 страны.
На открытии Форума к его участникам с приветствием обратились Министр обороны и Министр иностранных дел Республики Армения Сейран Оганян и Эдвард Налбандян, а также помощник Генерального Секретаря ООН по миротворческим операциям Эдмон Муле.
Принимая во внимание большое значение Форума и его влияние на взаимосогласование идей ведущих экспертов, охватывающих весь спектр проблем миротворчества в интересах Глобального Мира, генерал Гайк Котанджян в своем выступлении предложил переименовать Форум в Глобальный Форум по вызовам операциям по поддержанию мира и Комитету Партнеров рассмотреть данное предложение и принять решение на следующем заседании.