27 Մայիսի, 2015 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է Կիպրոսի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Խրիստոֆորաս Ֆոկաիդիսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցը նպատակաուղղված է պաշտպանության ոլորտում հայ-կիպրական համագործակցության արդի շրջանակների ամրապնդմանը և ապագա ուղղությունների նախանշմանը:
Երկու երկրների պաշտպանության նախարարների գլխավորությամբ մայիսի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցած ընդլայնված կազմով քննարկումների ժամանակ երկուստեք արձանագրվեց, որ հայ-կիպրական հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների պատմական ու մշակութային ընդհանրությունների, փոխադարձ աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության և միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում համընկնող մոտեցումների վրա: Շեշտվեց, որ պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը կարիք ունի ակտիվացման, այն հասցնելով առևտրատնտեսական, մշակութային, ուսումնակրթական և այլ ոլորտներում երկու երկրների ձևավորած արդյունավետ փոխգործակցության մակարդակին:
Հանդիպման արդունքում Հայաստանի և Կիպրոսի Հանրապետությունների պաշտպանության նախարարները համաձայնեցրեցին պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հետևյալ առաջնահերթ ոլորտները. բարձր և աշխատանքային մակարդակի փոխայցելություններ ու շտաբային բանակցություններ, համատեղ զորավարժությունների և մարտական պատրաստության այլ միջոցառումների անցկացում, տարբեր ոլորտներում փորձի փոխականում և զինվորականների հանգստի կազմակերպում:
Հանդիպման ավարտին Սեյրան Օհանյանը և Խրիստոֆորաս Ֆոկաիդիսը ստորագրեցին պաշտպանության ոլորտում հայ-կիպրական երկկողմ համագործակցության 2015թ. պլանը, որից հետո հանդես եկան համատեղ մամլո ասուլիսով:
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում Կիրպոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

27 May, 2015 00:00Upon the invitation of ARM Defense Minister Seyran Ohanyan, the delegation headed by Christoforos Fokaides - Minister of National Defense of the Republic of Cyprus - paid an official visit to the Republic of Armenia.
The visit aims to strengthen the Armenian-Cypriot relations within the sphere of defense and determine directions for the future.
Throughout the discussions, which occurred on May 27 in the administrative complex of the ARM MoD, both parties stressed that the Armenia-Cyprus relations are based on historical and cultural commonalities, mutual support, and matching approaches on international and regional security issues. It was emphasized that bilateral cooperation in the defense sector needs to be intensified as to form an effective partnership level in the fields of economy, culture, education, etc.
Resulting from the meeting, the Defense Ministers of the Republics of Armenia and Cyprus agreed on the following priority areas of bilateral cooperation in the defense sector: reciprocal visits and staff negotiations; implementation of joint military training exercises and other events dedicated to combat readiness; exchange of experience in various fields and organization of leisure activities for militaries.
At the end of the meeting, Seyran Ohanyan and Chritoforos Fokaides signed the cooperation plan on defense for 2015.
During his stay in Armenia, the Minister of National Defense of Cyprus also visited the Armenian Genocide Memorial.