13 Մայիսի, 2015 00:00Հայրենի երկրի խաղաղության համար մարտնչած հայորդիների քաջությունն ու սխրանքը ևս մեկ անգամ արժևորելու նպատակով մայիսի 12-ին Դիլիջանի թիվ 4 հիմնական դպրոցում կազմակերպվել էր հայրենասիրական միջոցառում: Ի թիվս բարձրաստիճան այլ զինվորականների և հյուրերի` հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Տավուշի մարզպետ Հովիկ Աբովյանը:
Մայիսյան հաղթանակներին նվիրված տոնական միջոցառումը կազմակերպվել էր դպրոցի տնօրինության և ուսուցչական անձնակազմի նախաձեռնությամբ: Միջոցառման ընթացքում աշակերտները հիշարժան դրվագներ են ներկայացրել մայիսյան եռատոների պատմությունից, երգերի, պարերի և ասմունքի միջոցով հիշատակել Հայրենական մեծ պատերազմին ու Արցախյան ազատամարտին մասնակցած հերոսներին:
Ողջունելով հյուրերին և կարևորելով մայիսյան հաղթական իրադարձությունների դերն ու նշանակությունը հայ ժողովրդի պատմության մեջ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ընդգծել է, որ այս օրերին դպրոցներում պարբերաբար կազմակերպվող հայրենասիրական միջոցառումները ոչ միայն ոգևորության ու ոգեկոչման խորհուրդ ունեն, այլև մատաղ սերնդին նախապատրաստում են ապագա հաղթանակների: Սեյրան Օհանյանը հայրենիքի ապագա պաշտպաններին հորդորել է լավ սովորել, քանի որ մարտունակ բանակի զարգացումն ու խելացի պաշտպանական քաղաքականության իրականացումն անհնար է առանց կրթության:
Միջոցառման ընթացքում երիտասարդ սերնդին հայրենասիրական ոգով դաստիարակելու գործում ունեցած ներդրման, ինչպես նաև ազատամարտի հերոսների հիշատակի հավերժացման գործում ունեցած ավանդի համար ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատվոգրեր, գերատեսչական մեդալներ և արժեքավոր նվերներ է հանձնել Դիլիջանի թիվ 4 հիմնական դպրոցի մի շարք ուսուցիչների և աշակերտների:

On May 12, to once again appreciate the courage and heroism of Armenian heroes who fought for peace, a patriotic event was held in Dilijan’s primary school #4. In addition to high ranking military officers and guests, the event was attended by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan and Tavush Governor Hovik Abovyan.
The festive event dedicated to May victories was organized by the school administration and teaching staff. Throughout the event students introduced memorable episodes from the history of Triple Victory Day and commemorated the heroes of the Great Patriotic War and Artsakh Liberation War through dances, songs and poetry. ARM Defense Minister Seyran Ohanyan greeted the guests, stressed the role and significance of the triumphant events of May in the Armenian history, and noted that during these holidays, patriotic events are regularly organized in schools in order to inspire the young generation and prepare them for future victories. Seyran Ohanyan advised the children to be thorough in their studies, for the development of combat readiness and the implementation of a smart defense policy entirely depends on good education. During the event, the Minister of Defense awarded a number of students and teachers with administrative medals, certificates and valuable gifts for their contribution in the patriotic education and commemoration of war heroes.