8 Ապրիլի, 2015 00:00Ապրիլի 8-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում գործակցության մասին հուշագիր է ստորագրվել «Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան» հիմնադրամի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև: Ստորագրվել է նաև ուսանողների ուսուցման գործընթացի և ուսումնաարտադրական պրակտիկայի կազմակերպման բնագավառում համագործակցության մասին պայմանագիր «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի հետ:
Նշված փաստաթղթերոը ստորագրել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Ճարտարապետաշինարարական համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը և Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը:
Իր խոսքում Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը կարևորություն է տալիս զինված ուժերի և երիտասարդության միջև շփումների ընդլայնման իրականացման գործընթացին, բանակ-հասարակություն սերտ կապի ամրապնդմանը, բարձրագույն կրթության որակավորմամբ մասնագետների ՀՀ զինված ուժերում հետագայում ներգրավմանը, զինվորական ծառայության բնագավառում ձեռք բերված փորձը երիտասարդ սերնդին փոխանցելու դերին ու նշանակությանը, ինչպես նաև` ուսանողների տեսական գիտելիքների գործնական կիրառությանը և մասնագիտական փորձի միջոցով կիրառական հմտությունների դրսևորմանը: Եվ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստակամություն է ցուցաբերում այդ նպատակների իրականացման համար նմանաբնույթ պայմանագրերի կնքմանը:
Համալսարանների ռեկտորները ն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարին համագործակցության նման հնարավորության ընձեռնման համար:
Ստորագրված փաստաթղթերը կարգավորում են Կողմերի միջև համագործակցության հիմնական ուղղությունները, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Համալսարանների ներկայացուցիչների միջև հանդիպումների, կլոր սեղանների, քննարկումների, համատեղ փորձաքննությունների կազմակերպման, Համալսարանի ներկայացուցիչների և ուսանողների համար պաշտպանության նախարարության համապատասխան մասնագետների կողմից դասախոսությունների անցկացման հետ կապված հարաբերությունները:

8 Апреля, 2015 00:008-го апреля в административном комплексе МО РА был подписан Меморандум о сотрудничестве с Фондом «Национальный университет строительства и архитектуры Армении» и министерством обороны РА. Кроме того, был подписан Договор о сотрудничестве в организации учебного процесса и прохождениия практики студентамис Фондом «Национальный политехнический университет Армении». Указанные документы были подписаны министром обороны Сейраном Оганяном, ректором Университета строительства и архитектуры Гагиком Галстяном и ректором Политехнического университета Ованесом Токмаджяном.
В своем слове Сейран Оганян отметил, что для министерства обороны важно расширение контактов вооруженных сил с молодежью, укрепление тесных связей общества с армией, последующее привлечение молодых специалистов с высшим образованием к службе в вооруженных силах, роль и значение передачи военного опыта молодому поколению, а также практическое применение теоретических знаний. И министерство обороны готово заключать подобные договоры для реализации этих целей.
Ректоры Университетов в свою очередь выразили благодарность министру обороны РА для предоставления подобной возможности для сотрудничества.
Подписанные документы регулируют основные направления сотрудничества между Сторонами, взаимоотношения, связанные с организацией встреч, круглых столов, обсуждений, совместных экспертиз, проведением лекций для представителей и студентов Университетов соответствующими специалистами министерства обороны.