18 Մարտի, 2015 00:00Մարտի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն աշխատանքային այցով եղել է մի շարք զորամասերում: Այցի շրջանակում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպել է նաև Գյումրիի և Արմավիրի մարզերից բանակ զորակոչված ժամկետային զինծառայողների և նրանց ծնողների հետ:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալներ, գեներալ-լեյտենանտներ Հայկազ Բաղմանյանի և Ստեփան Գալստյանի, բարձրաստիճան այլ զինվորականների ուղեկցությամբ վաղ առավոտյան ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը աշխատանքային այցով ավիացիոն զորամասերից մեկում էր: Օդաչուների նախաթռիչքային պատրաստման լսարանում պաշտպանության նախարարը հանդիպել է զորամասի հրամանատարական կազմի հետ, խոսել ռազմավիացիոն ոլորտում առկա ձեռքբերումների և խնդիրների, օդաչուների մասնագիտական պատրաստության հարցերի շուրջ: Լսելով սպայակազմի բարձրաձայնած խնդիրներն ու առաջարկությունները` Սեյրան Օհանյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ:
Շրջայցի հանջորդ կանգառը հակատանկային հրետանային զորամասերից մեկում էր: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զորամասի շարահրապարակում սպաների ու զինվորների հետ խոսել է հրամանատար-զինվոր փոխհարաբերությունների, հակառակորդի որդեգրած մարտավարության և առհասարակ՝ հայոց բանակի առաքելության մասին: Շրջելով զորամասի տարածքում՝ պաշտպանության նախարարը հետաքրքրվել է զինծառայողների առօրյայով, նրանց սոցիալ-կենցաղային պայմաններով, ստուգել է ուսումնանյութական բազան՝ համապատասխան ցուցումներ տալով զորամասի հրամանատարությանը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում նախարարը եղել է նաև Շիրակի մարզպետարանում, որտեղ հանդիպել է մարզից զորակոչված ժամկետային 10 լավագույն զինծառայողների ծնողներին: Միջոցառման ընթացքում ներկայացնելով ազգային բանակում իրականացվող բարեփոխումները և դրանցում հայ զինվորի առանցքային դերակատարությունը, պաշտպանության նախարարը խորին երախտագիտություն է հայտնել հայ ծնողին ազգանվեր որդիներ դաստիարակելու համար: Ի գնահատումն այդ ամենի՝ Սեյրան Օհանյանը շնորահակալագրեր է հանձնել հանդիպմանը ներկա ծնողներին, իսկ նրանց զինվոր որդիներին` բարեխիղճ ծառայության համար խրախուսել է կարճատև արձակուրդով:
Հագեցած օրակարգով շրջայցի մյուս կանգառը Մարշալ Բաղրամյանի անվան ուսումնական զորամասում էր: Պաշտպանության նախարարին են ներկայացվել այս տարի ՀԱՊԿ շրջանակում անցկացվելիք «Անխախտ եղբայրություն» զորավարժության նախապատրաստման շրջանակում զորամասի վրանային ավանում իրականացվող աշխատանքները, առկա խնդիրները:
Ուսումնական զորամասի զորանոցի, բուժկետի, ճաշարանի սանիտարահիգիենիկ պայմաններին ծանոթանալուց և զինծառայողների պարտականությունները ստուգելուց զատ, պաշտապանական գերատեսչության ղեկավարը ներկա է գտնվել նաև լսարաններից մեկում հայրենական արտադրության նոր վարժասարքի շահագործման ու տեխնիկական սպասարկման գործնական պարապմունքին: Զորամասում Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է նաև Արմավիրի մարզից բանակ զորակոչված ժամկետային զինծառայողների և նրանց ծնողների հետ:
Շրջայցի վերջին կանգառն էլ ինժեներասակրավորային զորամասում էր, որտեղ ևս ՀՀ պաշտպանության նախարարը զորամասի հրամանատարությանն առաջադրել է մի շարք խնդիրներ և նախանշել աշխատանքային հիմնական ուղղությունները:

18 March, 2015 00:00On March 17, ARM Defence Minister Seyran Ohanyan visited a number of military units, during which he met with conscript soldiers drafted from the regions of Gyumri and Armavir, as well as their parents.
Accompanied by deputies of the Chief of GS AF, Lieutenant-Generals Haykaz Baghmanyan and Stepan Galstyan, including other high-ranking officers, ARM Defence Minister Seyran Ohanyan paid a visit to one of the aviation units. The Minister acquainted himself with the command staff in the pilots’ preflight preparation classroom and touched upon the achievements and issues of the military aviation, as well as pilots’ professional preparation related matters. Having heard the issues and recommendations of the command staff, Seyran Ohanyan gave a set of instructions.
Subsequently, they visited one of the anti-tank artillery units where the Minister of Defence spoke about the commander-soldiers relations, strategies adopted by the enemy and generally about the Armenian Army’s mission. Seyran Ohanyan took interest in the daily lives of the soldiers, their social and living conditions, and inspected the training facilities.
Within the framework of his visit the Minister also went to the Regional Municipality of Shirak, where he met with the parents of the 10 best conscript soldiers. Throughout this event, Mr.Ohanyan presented the ongoing reforms in the army, emphasized on the role of conscripts in this process and extended his deepest gratitude to the parents for raising such patriotic young men. Seyran Ohanyan awarded the parents with certificates of appreciation and granted a short holiday to their sons for their diligent service.
The next visit was in the academic unit named after Marshal Baghdasaryan. The Minister was presented with the current issues and ongoing preparation works for this year’s “Unbroken Brotherhood” CSTO military exercises.
Besides analyzing the sanitary conditions of the barracks, the medical center and the canteen, the Minister of Defence attended the workshop on the maintenance and operation of the new simulator. In the military unit, Seyran Ohanyan met with conscripts drafted from Armavir and their parents.
Finally, their last destination was at the engineering unit, where the ARM Defence Minister gave suggestions on a number of issues and outlined the main working areas for the command staff.