11 Մարտի, 2015 00:00Ս.թ. փետրվարի 16-ին զինված ուժերում մեկնարկեց 2015թ. ուսումնական տարվա առաջին փուլը: Ազգային բանակի զորամասերում վերսկսվեցին մարտական պատրաստության պլանով նախատեսված գործնական և տեսական պարապմունքները: Ուսումնական պլանի համաձայն` մարտի 10-ին էլ մեկնարկեցին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի երկօրյա մարտավարաշարային պարապմունքները:
Ուսումնական փուլի հանդիսավոր մեկնարկին հաջորդեցին մարտական պատրաստականության պլանով նախատեսված պարապմունքները: Դրանցից առաջինը մարտական տագնապի ազդարարման դեպքում զինանձնակազմի կողմից պահանջվող անհրաժեշտ գործողությունների իրականացումն էր: Եվ եթե առաջին երկու օրը գործողություններն իրականացվեցին ջոկի, դասակի, վաշտի և գումարտակի, ապա երրորդ օրը վերոհիշյալ գործողություններն անցկացվեցին արդեն զորամասի կազմով:
Հերթապահի կողմից տագնապի ազդանշան ստանալուց վայրկյաններ անց արդեն ազգային բանակի ստորաբաժանումները սահմանված կարգի համաձայն անհապաղ ձեռնամուխ եղան համապատասխան քայլերի իրականացմանը, լքեցին մշտական տեղակայման վայրերը և շարժվեցին դեպի կենտրոնացման շրջաներ:
Ուսումնական փուլով նախատեսված պլանային դասընթացների ընթացքին տեղերում հետևելու նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի և ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալներն ու վարչություների պետերը պարբերաբար եղան ենթակա ստորաբաժանումներում, հետևեցին նոր ուսումնական փուլի մարտավարաշարային պարապմունքներին: Աշխատանքային շրջայցների ընթացքում ստորաբաժանումների զինանձնակազմներին տրվեցին համապատասխան ցուցումներ ու հանձնարարականներ:
Մարտական պատրաստության պլանի համաձայնª մարտի 10-ին էլ մեկնարկեցին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի երկօրյա մարտավարաշարային պարապմունքները: Ստանալով «Հավաք» ազդանշանը` վարչությունների և առանձին բաժինների զինծառայողներն ու քաղաքացիական հատուկ ծառայողները սահմանված ժամանակահատվածում և համապատասխան հանդերձանքով ներկայացան ՀՀ ՊՆ վարչական համալիր:
Համալիրի շարահրապարակում ողջունելով անձնակազմին` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես նշեց, որ մարտական պատրաստականությունը ծառայության կարևոր բաղադրիչներից է և յուրաքանչյուր զինծառայող նաև քաղաքացիական հատուկ ծառայող պետք է կարճ ժամանակահատվածում պատրաստ լինի առաջադրվող խնդիրների կատարմանը:
Նշելով, որ նախորդ ուսումանական փուլի ընթացքում թե կարգապահության, թե մարտունակության բարձրացման առումով արձանագրվել են դրական արդյունքներ` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ մարտավարաշարային պարապմունքներում ներառված ստորաբաժանումներն իրենց առաջադրված խնդիրները հետայսու ևս պատվով կկատարեն և լավ հիմքերի վրա դրված ուսումնական գործընթացը շարունակական ու հաստատուն ընթացք կունենա:
Մարտի 10-ին օրը ուսումնական տագնապ էր տրվել նաև զինված ուժերի մի շարք այլ կառույցներում: Մինչ ՊՆ կենտրոնական ապարատի անձնակազմի հետ հանդիպելը` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը որոշ կառույցների մարտական պատրաստականությունը տեղում ստուգելու նպատակով այցելել էր նաև ՀՀ ՊՆ ՌՈ վարչություն և Հանրապետական զինկոմիսարիատ:

11 March, 2015 00:00On February 16, the first phase of the academic year was launched within the Armed Forces. Within the framework of the combat readiness plan, practical and theoretical trainings were initiated in the military units of the National Army. In accordance with the training plan, two-day tactical drill trainings were carried out in the central headquarters of the ARM Ministry of Defence.
The ceremonial launch was followed by trainings organized within the framework of the combat readiness plan. The first exercise was based on the implementation of required actions from the military personnel, during the issuance of the alarm signal. Throughout the first two days, operations were executed by staffs of squads, platoons, squadrons, and battalions. On the third day, those same operations were conducted by military units.
Seconds after the issuance of the alarm signal, subdivisions of the National Army left their posts and headed towards the central region.
ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, the Chief of GS AF, Colonel-General Yuri Khachaturov, their deputies and the heads of departments were constantly supervising the performance of trainings. They also gave specific orders and instructions to the subdivisions of the National Army.
On March 10, two-day tactical drill trainings were conducted in the central headquarters of the ARM Ministry of Defence. Servicemembers and employees of individual departments and divisions presented themselves in the administrative complex of the ARM Defence Ministry within the specified period of time and dressed in an adequate military outfit.
Defence Minister Seyran Ohanyan greeted the personnel and noted that combat readiness is an essential element in the service and that all servicemembers and employees should instantly be prepared to execute the tasks brought upon them.
He also added that during the previous training phase, positive results were submitted for the discipline and improvement of combat readiness of the personnel. The Minister of Defence is confident that the subdivisions involved in the combat readiness program will once again honorably perform their duties.
The ARM Minister of Defence also visited the Military Police department and the National Military Commissariat to oversee the process of their trainings.