19 Հունվարի, 2015 00:00
Լրացավ ՀՀ Սյունիքի մարզում 2000թ.-ին վթարի ենթարկված ուղղաթիռի անձնակազմի և ռազմական բժիշկների մահվան 15-րդ տարելիցը:
Հունվարի 19-ին «Ռազմական բժիշկների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության անդամները, բարձրաստիճան զինվորականներ, Երևանի կայազորի մի շարք զինծառայողներ և հոսպիտալների բուժանձնակազմերն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու վթարի զոհ դարձած օդաչուների և բժիշկների հիշատակին: Զոհվածների հարազատների, զինվորականների հետ միասին հոգևոր ծիսակարգին մասնակցել և զոհվածների հոգիների հանգստության համար խնկարկել է «Ռազմական բժիշկների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ռուզաննա Խաչատրյանը: Նույն օրը Երևանի կայազորի մի շարք զինծառայողներ Ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի մահվան 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ այցելել են «Ծիծեռանակաբերդ» հուշահամալիր, ծաղիկներ են դրել հերոսի շիրիմին:

19 January, 2015 00:00Today marks the 15th anniversary of the helicopter crash victims consisting of the military helicopter crew and doctors, which occurred in the year 2000, in the region of Syunik.
On January 19, members of the Armenian Association of Military Doctors, high-ranking military officers, a number of conscripts from the garrison of Yerevan and medical personnel from military hospitals visited the Yerablur Military pantheon to pay tribute to the victims of the crash.
Along with the relatives of the victims and military officers, Ruzanna Khachatryan, chairman of the Armenian Association of Military Doctors NGO, participated to the religious ceremony.
On the same day, a number of conscripts from the garrison of Yerevan visited Tsitsernakaberd, the Armenian Genocide memorial complex, and laid flowers on the tomb of national hero Movses Grigoryan in honour of his 25th death anniversary.