4 Հունիսի, 2014 00:00
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հրավերով ս.թ. հունիսի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Աֆղանստանում անվտանգության աջակցման միջազգային ուժերի կազմում զորախումբ տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են 2014 թվականին ավարտվող ԱՅՍԱՖ առաքելությանը և 2015 թվականից նախատեսվող ՆԱՏՕ-ի նոր նախաձեռնություններին, մասնավորապես «Վճռական աջակցություն» գործողությանն առնչվող հարցեր: Հայկական կողմը ևս մեկ անգամ հավաստել է, որ ունի կարողություններ և ցանկություն շարունակելու աջակցել Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող նախաձեռնություններին:

4 Июня, 2014 00:00По приглашению генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена 4 июня в штаб-квартире НАТО в Брюсселе делегация во главе с министром обороны РА Сейраном Оганяном приняла участие в заседании министров обороны стран, предоставляющих военный контингент в составе международных сил для содействия безопасности в Афганистане.
В ходе заседания были обсуждены вопросы заканчивающейся в 2014 году миссии ISAF и новых инициатив НАТО, запланированных на 2015 год, в частности, миссии "Решительная поддержка".
Армянская сторона еще раз заверила, что имеет возможности и желание продолжать содействие инициативам, осуществляемым НАТО в Афганистане.