29 Մայիսի, 2014 00:00ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից որպես առողջապահական հասարակական կազմակերպություն գրանցվել է «Զինվորական բժիշկների հայկական ասոցիացիան»: Այդ կապակցությամբ մայիսի 29-ին ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել նորաստեղծ հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նիստը:
Նիստին մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներ Սեյրան Օհանյանը և Արմեն Մուրադյանը, պաշտպանության նախարարի, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների պետեր, ինչպես նաև առողջապահության և պաշտպանության նախարարությունների բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ:
Հասարակական կազմակերպության ստեղծման նախաձեռնությունը պատկանում է բժշկական գիտությունների թեկնածու Ռուզաննա Խաչատրյանին: Հանդես գալով բացման խոսքով և պաշտպանական բարեփոխումների համատեքստում կարևորելով ռազմաբժշկական ծառայության արդիականացման գործընթացի անհրաժեշտությունը, Ռուզաննա Խաչատրյանը նշել է, որ բանակի կազմավորման օրվանից սկսած բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ են կանգնած եղել զինված ուժերի կողքին` փորձելով կառուցողական մոտեցումներով աջակցել բանակում առկա խնդիրների լուծմանը: Տիկին Խաչատրյանը վստահություն է հայտնել, որ նորաստեղծ հասարակական կազմակերպությունն իր նպաստն է բերելու ԶՈւ ռազմական բժշկության ոլորտի կատարելագործմանը և իր գործունեությամբ աջակցելու է զինված ուժերում առողջապահական գործընթացների կազմակերպմանն ու զինվորական բժիշկների խնդիրների լուծմանը:
Նիստի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ընդհանուր առմամբ կարևորելով հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում նաև զինված ուժերում, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ «Զինվորական բժիշկների հայկական ասոցիացիան» իր կառուցվածքով և գործունեությամբ կաջակցի ռազմաբժշկական ոլորտին` սկսած կազմակերպչական աշխատանքներից մինչև ոլորտի համակողմանի ուսումնասիրումն ու վերլուծությունը:
Հասարակական կազմակերպության ստեղծման նպատակն է կատարելագործել ռազմաբժշկական ծառայության հայեցակարգային հիմքերը, շարունակել բուժսպասարկման աշխատանքների բարեփոխումների գործընթացը, մասնագիտական և սոցիալ-իրավական հարցերով աջակցել ռազմական բժիշկներին, ուսումնասիրել և համադրել ՀՀ ռազմական բժշկության հնարավորություններն արտասահմանյան առաջավոր փորձի հետ, ըստ այդմ` առաջարկել զարգացման նոր ուղենիշներ: Այս ամենին հասնելու համար «Զինվորական բժիշկների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպությունը նախատեսում է օգտագործել շահագրգիռ բոլոր կառույցների ու հայրենասեր մարդկանց եռանդն ու ջանքերը:

Состоялось учредительное заседание новосозданной «Армянской ассоциации военных врачей»
29 Мая, 2014 00:00Государственный регистр юридических лиц Минюста Армении зарегистрировал новую общественную организацию по здравоохранению "Армянская ассоциация военных врачей". В связи с этим 29 мая в доме приемов правительства Армении состоялось первое заседание новосозданной общественной организации.
В заседании участвовали министры обороны и здравоохранения РА Сейран Оганян и Армен Мурадян, заместители министра обороны, начальника Генштаба ВС, начальники управлений МО, ВС и Генштаба ВС, а также другие высокопоставленные представители министерств обороны и здравоохранения.
Инициатива создания общественной организации принадлежит кандидату медицинских наук Рузанне Хачатрян. Выступая на открытии мероприятия и подчеркнув необходимость процесса модернизации военно-медицинской службы в контексте оборонных реформ, Рузанна Хачатрян отметила, что с самого первого дня формирования армии многие общественные организации поддержали ВС, пытаясь оказать содействие в решении наличествующих в армии проблем благодаря конструктивному подходу.
Госпожа Хачатрян выразила уверенность, что новосозданная общественная организация внесет свой вклад в усовершенствование военно-медицинской области и окажет содействие организации процессов здравоохранения в ВС и решению проблем военных врачей.
В ходе заседания с приветственным словом выступил министр обороны РА Сейран Оганян. В целом подчеркивая важность деятельности общественных организаций в различных сферах, в том числе и в вооруженных силах, руководитель оборонного ведомства выразил надежду, что "Армянская ассоциация военных врачей" своей структурой и деятельностью окажет содействие военно-медицинской сфере, начиная с организационных работ и заканчивая изучением и всесторонним анализом этой области.
Целью создания данной общественной организации является усовершенствование концептуальных основ военно-врачебной службы, продолжение процесса реформ в сфере медобслуживания, оказание содействия военным врачам в профессиональных и социально-правовых вопросах, изучение и совмещение возможностей военной медицины Армении с передовым зарубежным опытом и, исходя из этого, предложение новых путей развития. С целью достижения всего этого общественная организация "Армянская ассоциация военных врачей" предусматривает использовать усилия и энергию всех заинтересованных структур и патриотически настроенных лиц.