Մոնթե Մելքոնյան. տաղանդավոր գիտնական և Ղարաբաղի ինքնորոշման պաշտպան
21 Մայիսի, 2014 00:00Մայիսյան փայլուն հաղթանակները, մասնավորապես` Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակը և Շուշիի ազատագրումը գնահատելիս կարևոր է թվում ոչ միայն Հայրենիքի պաշտպանի մարտական սխրանքի նշանակության իմաստավորումը, այլև նրա՝ որպես տաղանդավոր մարդու, հայրենասերի ու մտավորականի ներկայացումը:
Հայ ժողովրդի պատմության մեջ եզակի չեն այն օրինակները, երբ գիտության, արվեստի մարդը ազգի համար օրհասական պահին զենքը ձեռքին ելել է պաշտպանելու իր Հայրենիքը, իր ազգի հոգևոր արժեքները և փառավոր ավանդույթները: Նման օրինակները շատ են հատկապես 20-րդ դարում, մասնավորապես` Արցախյան ազատամարտում: Այս առումով խորհրդանշական է ՀՀ ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի կերպարը: Եվ պատահական չէ, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարի խորհրդական, ՊՆ ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը, այցելելով Երևանի Լևոն Շանթի անվան թիվ 4 հիմնական դպրոցը, որտեղ Շուշիի ազատագրման տարեդարձի շրջանակներում 5-6-րդ դասարանների աշակերտների ուժերով կազմակերպվել էր Մոնթե Մելքոնյանի հիշատակին նվիրված միջոցառում, նվիրեց Մոնթե Մելքոնյանի «ՈՒրարտական ժայռափոր դամբարանները. նկարագրություն և վերլուծություն» մագիստրոսական ատենախոսության` մատենագիտության տեսանկյունից եզակի հրատարակությունը: Նվիրատվությունը բովանդակում էր մի յուրահատուկ խորհուրդ. այն նպատակ ուներ հանրությանը Մոնթե Մելքոնյանին ներկայացնելու նոր լույսով:
1995 թվականին, երբ կնքված զինադարարից հետո հանրապետությունն իր սուղ հնարավորությունների շրջանակներում ձեռնամուխ էր եղել բանակաշինության ու բանակի ամրապնդման գործին, երբ էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումների, տրանսպորտի վատ աշխատանքի, սննդի անբավարարության պատճառով խաթարվել էր մեծ թվով ձեռնարկությունների ու հիմնարկների, առաջին հերթին` գիտական ու կրթական հաստատությունների գործունեությունը, Մոնթե Մելքոնյանի այրին` Սեդան, ու ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն դոկտոր Արամ Քալանթարյանը դիմեցին դոկտոր Հայկ Քոթանջյանին` մարտի դաշտում մարտիրոսացած ազգային հերոսի դիպլոմային գիտական աշխատությունը հրատարակելու խնդրանքով: Այն ժամանակվա Պաշտպանության նախարար, ՀՀ ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, փոխնախարարներ Վահան Շիրխանյանի և Հմայակ Հարոյանի աջակցությամբ որոշվեց անհապաղ հրատարակել այդ մեծարժեք գիտական աշխատությունը, որը Մոնթե Մելքոնյանը 1978 թ. պաշտպանել էր ԱՄՆ-ի Բերկլիի հեղինակավոր համալսարանում` որպես «Ասիայի հնագիտությունը և պատմությունը» մասնագիտությամբ մագիստրոսական թեզ: Մինչ այդ Մոնթեն Բերկլիի համալսարանում բակալավրի 4-ամյա դասընթացն ավարտել էր 2,5 տարում: Նա տիրապետում էր 7 լեզուների:
Նրա գիտական հետազոտության հանրահռչակումն ուներ շատ կարևոր նշանակություն, քանի որ նորովի` որպես ԱՄՆ-ից տաղանդաշատ գիտնականի, երիտասարդ հայի էր ներկայացնում Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ ԱՍԱԼԱ-ի նախկին մարտիկ Մոնթե Մելքոնյանին, որը ելել էր պաշտպանելու այն ժամանակ գործող օրենսդրության համապատասխան ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղը, մի հայի, որը հրաժարվելով արտասահմանում իր գիտական փայլուն կարիերայից (նա ընդունվել էր Օքսֆորդի համալսարան դոկտորական ծրագրով, սակայն թողել էր ուսումը), եկել և անձնվիրաբար ու անմնացորդ տրվել էր արցախահայության պաշտպանության վեհ գործին: Ավելին. ազատամարտիկի գիտական աշխատության հրատարակությունը ճշմարտացի կերպարի վերարտադրությամբ չեզոքացնում էր Մոնթե Մելքոնյանին զրպարտելու հակառակորդի նպատակաուղղված ջանքերը:
Ազատության համար պայքարող հերոս ազատամարտիկի գիտական հետազոտության պատշաճ հրատարակության կազմակերպման համար դոկտոր Քոթանջյանի գլխավորությամբ ստեղծվեց խմբագրական խումբ, որը խնամքով և նվիրումով մշակեց թարգմանության տեքստը ու հրատարակեց այն՝ ապահովելով ակադեմիական բոլոր չափանիշներն ու պահանջները: Խմբագրական խմբի կազմում ներգրավվեցին ինչպես ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատողներ, պատմական գիտությունների թեկնածուներ Ռուզան Մկրտչյանը, Սիմոն Հմայակյանը, Աշոտ Փիլիպոսյանը, Պավել Ավետիսյանը, այնպես էլ ՀՀ ՊՆ «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսի խմբագրության որակյալ մասնագետներ` պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Բորիս Բալայանը, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վլադիմիր Բաղդասարյանը, պատասխանատու քարտուղար Դավիթ Չիլինգարյանը, գեղարվեստական ու տեխնիկական խմբագիր Ռազմիկ Գևորգյանը, ձևավորող նկարիչ Սերգեյ Նարազյանը, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ Հաշվողական կենտրոնի մի խումբ համակարգչային ապահովման մասնագետ-սպաներ` գլխավոր մասնագետ Սամվել Աթոյանի ղեկավարությամբ:
Խմբի անմնացորդ աշխատանքը տվեց ցանկալի արդյունք. Մոնթե Մելքոնյանի գիտական մտքի արգասիքը վերածվել էր ակադեմիական հրատարակության` ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի «Հայաստանի հնագիտական հուշարձանները» մատենաշարի շարունակմամբ, որն ընդհատվել էր անհրաժեշտ միջոցներ չլինելու պատճառով: Աշխատության հրատարակիչն էր ՊՆ «Հայկական բանակ» ռազմագիտական հանդեսը: Հրատարակությունը Մոնթեի այրիի խնդրանքով ուղարկվեց Սորբոնի, Բերկլիի համալսարաններ և աշխարհի մի շարք այլ գիտակրթական կենտրոններ:
Հարկ է նշել, որ Մոնթե Մելքոնյանն իր էությամբ ստեղծված էր գիտությամբ զբաղվելու համար: Գալով Հայաստան` նա մեծ հետաքրքրություն էր ցուցաբերել Հայաստանի գիտական կենտրոնների, հատկապես` Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի նկատմամբ: Նա մեկ ամիս շարունակ այցելում էր ինստիտուտ, շփվում աշխատողների հետ, մասնակցում գիտական բանավեճերին: Նա շատ էր ուրախացել, երբ իմացել էր, որ ինստիտուտում գործում է Արաբական երկրների բաժին: Այն ժամանակ ես ոչ միայն այդ ինստիտուտի փոխտնօրենն էի, այլև նշված բաժնի վարիչը: Եվ մենք հաճախ էինք զրուցում այն կարևոր դերի մասին, որն արաբները ունեցել էին Օսմանյան կայսրությունում Մեծ Եղեռնի ընթացքում բռնի տեղահանման ենթարկված հայերին փրկելու գործում: Նա շեշտում էր, որ եթե չլինեին արաբները և նրանց օգնությունը, ապա չէր լինի ժամանակակից Հայոց սփյուռքը: Նա նույնիսկ ցանկանում էր հեռանկարային պլան կազմել` արաբական հետազոտությունների զարգացման համար: Սակայն չհասցրեց: Սկսվեց Ղարաբաղի պատերազմը, և նա գրիչը փոխարինեց սրով:
Եվ ահա նրա ընկերներից մեկը, Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը մի օր զանգահարեց ու խորը վշտով, այնպես, որ մենք բոլորս ցնցվեցինք, հայտնեց. «Մոնթեն էլ չկա»… Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար Մոնթե Մելքոնյանը արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման և «Ոսկե արծիվ» շքանշանի: 1996 թ. նրան հետմահու շնորհվել է «Հայաստանի ազգային հերոս» բարձրագույն պատվավոր կոչումը:
Նրա հիշատակը ներկայումս էլ վառ է: Եվ այժմ ՀՀ Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանը երախտապարտ սերունդներին ներկայանում է ոչ միայն որպես Հայրենիքի անպախարակելի ասպետ, այլև որպես տաղանդավոր գիտնական, որն իր կարիերան և կյանքը զոհաբերել է հանուն Հայրենիքի ազատության, իր ժողովրդի անկախության ու զարգացման:

Монте Мелконян: Талантливый ученый и защитник самоопределения Карабаха
21 Мая, 2014 00:00При оценке блестящих майских побед, в частности, одержанной в Великой Отечественной войне победы и освобождения Шуши, представляется важным не только осмысление значения боевого подвига защитника Родины, но и его представление как одаренного человека, патриота и интеллигента.
В истории армянского народа не редки примеры, когда человек науки, искусства в роковой для своего народа час с оружием в руках вставал на защиту Отечества, духовных ценностей и славных традиций нации. Таких примеров было много, в особенности, в XX в. и в частности - в Арцахской освободительной войне. В этом аспекте характерным является образ Национального героя РА Монте Мелконяна. И не случайно, советник Министра обороны РА, Начальник Института национальных стратегических исследований МО, доктор политических наук Гайк Котанджян, посетив ереванскую основную школу N 4 имени Левона Шанта, где в рамках годовщины освобождения Шуши силами учеников 5–6 классов было организовано мероприятие, посвященное памяти Монте Мелконяна, подарил уникальное с библиографической точки зрения издание магистрской диссертации Монте Мелконяна “Урартские погребения в скалах. Описание и анализ”. Этот подарок заключал в себе особый смысл, поскольку имел целью представить общественности Монте Мелконяна в новом свете.
В 1995 г., когда после заключенного перемирия республика в пределах своих ограниченных возможностей приступила к строительству Вооруженных сил и укреплению армии, когда из-за веерных отключений электроэнергии, плохой работы транспорта, нехватки продуктов была приостановлена деятельность большинства предприятий и учреждений, в первую очередь, научных и образовательных заведений, вдова Монте Мелконяна Седа и директор Института археологии и этнографии НАН РА доктор Арам Калантарян обратились к доктору Гайку Котанджяну с просьбой издать дипломную научную работу национального героя, павшего на поле боя смертью храбрых. Под высоким покровительством тогдашнего Министра обороны, Национального героя РА Вазгена Саргсяна и при содействии замминистров Ваана Ширханяна и Амаяка Арояна было принято решение незамедлительно издать эту ценную научную работу, которую Монте Мелконян защитил на степень магистра по специальности «археология и история Азии» в авторитетном Университете Беркли США в 1978 г. До этого Монте 4-годичный курс по программе бакалавра в Беркли окончил в 2,5 года. Он владел 7 языками.
Ознакомление общественности с его научным исследованием имело важное значение, поскольку представляло Монте Мелконяна, бывшего бойца Армянской секретной армии освобождения Армении АСАЛА, вставшего на защиту Нагорного Карабаха, самоопределившегося в соответствии с действовавшим тогда законодательством, по-новому – как талантливого исследователя из США, молодого армянина, который, отказавшись от блестящей карьеры ученого за рубежом (он поступил на докторскую программу в Оксфордский университет, однако прервал учебу), приехал и самоотверженно, без остатка посвятил себя благородному делу защиты армянства Арцаха. Более того, издание научной работы борца за свободу своим воспроизведением правдивого образа нейтрализовало целенаправленные попытки противника очернить Монте Мелконяна.
Для организации достойного издания научного исследования героя-борца за свободу была под руководством доктора Г. Котанджяна сформирована редакционная группа, которая тщательно и заинтересованно обработала текст перевода и издала с обеспечением академических критериев и требований. В состав редакционной группы вошли научные сотрудники Института археологии и этнографии НАН РА, кандидаты исторических наук Рузан Мкртчян, Симон Амаякян, Ашот Пилипосян, Павел Аветисян, высококвалифицированные специалисты редакции военно-научного журнала «Айкакан банак» МО РА: доктор исторических наук, профессор Борис Балаян, кандидат философских наук, доцент Владимир Багдасарян, ответственный секретарь Давид Чилингарян, художественный и технический редактор Размик Геворкян, художник-оформитель Сергей Наразян, а также группа офицеров-специалистов по компьютерному обеспечению из Вычислительного центра МО РА под руководством главного специалиста Самвела Атояна.
Самоотверженная работа группы дала желаемый результат: продукт научной мысли Монте Мелконяна превратился в академическое издание, являющееся продолжением серии «Археологические памятники Армении» Института археологии и этнографии НАН РА, прерванной из-за отсутствия необходимых средств. Издателем стал военно-научный журнал МО «Айкакан банак». Издание по просьбе вдовы Монте было направлено в университеты Сорбонны, Беркли и другие научно-образовательные центры мира.
Следует подчеркнуть, что Монте Мелконян по сути своей был создан для науки. Приехав в Армению, он проявил большой интерес к научным центрам Армении, в том числе и к Институту востоковедения Академии наук Армении. Он в течение месяца посещал наш институт, общался с сотрудниками, принимал участие в научных дискуссиях. Монте очень обрадовался, узнав, что в институте действует Отдел арабских стран. Тогда я был не только заместителем директора, но и заведующим указанного отдела. И мы с Монте часто беседовали о той важной роли, которую сыграли арабы в спасении армян, депортированных в процессе Геноцида в Османской империи. Он подчеркивал, что если бы не арабы и их помощь, то не было бы современной Армянской Диаспоры. Он хотел даже подготовить перспективный план для развития арабских исследований. Но не успел. Началась Карабахская война, и он сменил перо на шпагу.
А потом один из его друзей, декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета профессор Гурген Меликян позвонил как-то и с глубокой скорбью в голосе, так, что мы все были потрясены, сообщил: «Монте больше нет»… За свои заслуги перед Нагорно-Карабахской Республикой Монте Мелконян был удостоен высшего звания «Герой Арцаха» и ордена «Золотой орёл». В 1996 году ему было посмертно присвоено высшее почётное звание «Национальный герой Армении».
Но память о нем жива. И теперь Национальный герой РА, Герой Арцаха Монте Мелконян предстает перед благодарными потомками не только в образе безупречного рыцаря Родины, но и как талантливый ученый, пожертвовавший своей карьерой и жизнью ради свободы Отчизны, независимого существования и развития своего народа.