3 Մարտի, 2014 00:00Մարտի 1-ին ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցում տեղի է ունեցել ամերիկյան հրահանգիչների կողմից ամերիկյան սերժանտների պատրաստության ծրագրով անցկացված մեկշաբաթյա դասընթացի մասնակիցներին ավարտական հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը, բարձրաստիճան զինվորականներ, հյուրեր:
Շնորհավորելով ուսումնական դասընթացի մասնակիցներին դրանց հաջող ավարտի կապակցությամբ, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ դասընթացը սերժանտական կազմի համար մասնագիտական հմտությունների զարգացման և կատարելագործման կարևոր քայլ է: Զինված ուժերի բարեփոխումների համատեքստում կարևորելով այլ երկրների հետ գործակցությունը ռազմական կրթության ոլորտում՝ Սեյրան Օհանյանը վստահություն է հայտնել, որ դասընթացի մասնակիցները, համալրելով զինված ուժերի պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմը, այսուհետև կլինեն առավել բանիմաց, ավելի բարձր մակարդակով կկատարեն իրենց առջև դրված խնդիրները, իրենց գիտելիքներն օգտագործելով ի նպաստ զինված ուժերի զարգացմանը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն իր խոսքում կարևորելով Հայաստանի զինված ուժերի ակտիվ մասնակցությունը միջազգային խաղաղարար առաքելություններում, հույս է հայտնել, որ մեկշաբաթյա դասընթացի ընթացքում ամերիկյան հրահանգիչների դասավանդած առանցքային թեմաները հայ զինծառայողներին կօգնեն իրենց կառավարման և մարտական կարողությունները առավել կատարելագործելու ուղղությամբ:
Դասընթացն անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ պայմանագրային սերժանտների հերթական հոսքի պատրաստության չորսամսյա ծրագրի շրջանակներում: Փետրվարի 24-ից անցկացված մեկշաբաթյա դասընթացին մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ 46 զինծառայողներ, այդ թվում նաև` ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի սերժանտներ: Դասընթացն անցկացվել է ԱՄՆ ցամաքային ուժերի Անվտանգության աջակցության ուսուցումների կառավարման կազմակերպության և Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրահանգիչների կողմից:

3 Марта, 2014 00:001-го марта в Школе прапорщиков МО РА состоялась торжественная церемония вручения армянским военнослужащим сертификатов об окончании недельных курсов по программе подготовки сержантов армии США, проведенных американскими инструкторами.
На церемонии присутствовали министр обороны РА Сейран Оганян, первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, Чрезвычайный и Полномочный посол в США в РА Джон Хефферн, высокопоставленные военные, гости.
Поздравив участников курсов с их успешным завершением, руководитель оборонного ведомства отметил, что курсы для сержантского состава стали важным шагом для развития и совершенствования профессиональных навыков.
Отмечая важность партнерства с другими странами в области военного образования в контексте реформ в вооруженных силах, Сейран Оганян выразил уверенность, что участники курсов, пополнив профессиональный сержантский состав вооруженных сил, отныне будут более знающими свое дело и будут выполнять поставленные задачи на более высоком уровне, используя свои знания во имя укрепления ВС РА.
Отмечая в своей речи важность активного участия Вооруженных Сил РА в международных миротворческих миссиях, посол США в РА Джон Хефферн выразил надежду, что ключевые темы, которые преподавались американскими инструкторами в течение недельных курсов, помогут армянским военнослужащим усовершенствовать их боевые возможности и способности управления в наибольшей степени.
Курсы были проведены в рамках 4-х-месячной программы подготовки очередного потока сержантов-контрактников ВС РА. В проведенных с 24-го февраля недельных курсах приняли участие 46 военнослужащих ВС РА, в их числе – сержанты миротворческой бригады МО РА.
Курсы были проведены инструкторами Организации управления обучением содействию безопасности сухопутных сил США (проверить англ. название !!!) и Национальной гвардии штата Канзас.