28 Փետրվարի, 2014 00:00Փետրվարի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Աֆղանստանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած առաքելությանը մասնակցող երկրների պաշտպանության նախարարների և Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհրդի պաշտպանական կարողությունների զարգացման ու կիբերանվտանգության հարցերին նվիրված նիստերին:
Նիստերի ընթացքում քննարկվել են 2014 թվականին ավարտվող ԱՅՍԱՖ առաքելությանը և 2015 թվականից նախատեսվող ՆԱՏՕ-ի նոր նախաձեռնություններին առնչվող հարցեր:
Բելգիայի Թագավորություն կատարած այցի շրջանակներում ս.թ. փետրվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Բելգիայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից` ի հիշատակ սումգայիթյան ոճրագործության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը, որն անցկացվել է Բրյուսելի կենտրոնական հրապարակներից մեկում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Բելգիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցն ու ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար Արմեն Եդիգարյանը համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ միասին ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ են դրել հուշակոթողի առջև:

28 Февраля, 2014 00:0027-го февраля возглавляемая министром обороны РА делегация в штаб-квартире НАТО в Брюсселе приняла участие в заседании министров обороны стран, участвующих в миссии НАТО в Афганистане (ISAF) и заседании Совета евроатлантического партнерства, посвященном развитию оборонительных возможностей и кибербезопасности.
В ходе заседаний были обсуждены вопросы, касающиеся завершения в 2014 году миссии ISAF и планируемых на 2015 год новых инициатив НАТО.
26 февраля в рамках визита в Бельгию возглавляемая министром обороны РА делегация приняла участие в мероприятии, посвященном памяти жертв сумгаитских злодеяний (28-29 февраля 1988г., Азербайджанская ССР), прошедшем у расположенного на одной из центральных площадей Брюсселя хачкара («крест-камень»), увековечивающего память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 г.
Министр обороны РА Сейран Оганян, посол РА в Бельгии А. Адонц и руководитель миссии РА в НАТО А. Едигарян вместе с представителями армянской общины возложили венки и цветы к памятнику жертв геноцидов.