28 Փետրվարի, 2014 00:00Փետրվարի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Աֆղանստանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած առաքելությանը մասնակցող երկրների պաշտպանության նախարարների և Եվրոատլանտյան գործընկերության խորհրդի պաշտպանական կարողությունների զարգացման ու կիբերանվտանգության հարցերին նվիրված նիստերին:
Նիստերի ընթացքում քննարկվել են 2014 թվականին ավարտվող ԱՅՍԱՖ առաքելությանը և 2015 թվականից նախատեսվող ՆԱՏՕ-ի նոր նախաձեռնություններին առնչվող հարցեր:
Բելգիայի Թագավորություն կատարած այցի շրջանակներում ս.թ. փետրվարի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Բելգիայի Հայ դատի հանձնախմբի կողմից` ի հիշատակ սումգայիթյան ոճրագործության զոհերի ոգեկոչման արարողությանը, որն անցկացվել է Բրյուսելի կենտրոնական հրապարակներից մեկում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, Բելգիայում ՀՀ դեսպան Ավետ Ադոնցն ու ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար Արմեն Եդիգարյանը համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ միասին ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ են դրել հուշակոթողի առջև:

28 February, 2014 00:00
On February 27, delegation, led by the ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, participated in the sessions of the defense ministers of the countries taking part in the NATO-led mission in Afghanistan at NATO Headquarters in Brussels, dedicated to the enhancement of defence capabilities and cyber security issues of the Euro-Atlantic Partnership Council states.
Sessions focused on the ISAF mission in Afghanistan which will cease at the end of 2014, and new initiatives and programs planned by the NATO in 2015. Within the frame of the visit, delegation attended the ceremony near the memorial cross, dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, and placed in one of the central squares of Brussels. Ceremony was organized by the Armenian National Committee (ANC) and dedicated to the memory of the victims of the Sumgait massacres. ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, ARM Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Belgium, H.E. Mr. Avet Adonc and the Head of the ARM mission in NATO Headquarters Armen Edigaryan, accompanied by the representatives of the community agencies laid wreaths and flowers at the monument.