5 Փետրվարի, 2014 00:00
Ս.թ. փետրվարի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Զրուցակիցները քննարկել են շփման գծում տիրող իրավիճակը և դրանից բխող հետևանքները: Անդրադառնալով հունվար ամսվա ընթացքում ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողություններին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ դրանք հակասում են անցած տարվա նոյեմբերին և մինչ այդ հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և կարևորել է նման դեպքերի հասցեագրված գնահատումը: Այդ առումով ՀՀ պաշտպանության նախարարը համանախագահներին կոչ է արել ակտիվացնել աշխատանքները և համապատասխան միջոցներ ու մասնագետներ ներգրավել միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման համար: Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է նաև, որ ս.թ. հունվարի 20-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում արձանագրված հակառակորդի կողմից դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձերի փաստի առթիվ ՀՀ պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունում հարուցվել են քրեական գործեր և իրականացվում է հետաքննություն: Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են նաև հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտությունը:

5 Февраля, 2014 00:00
5-го февраля с.г. министр обороны РА Сейран Оганян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Жака Фора, Джеймса Уорлика и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика.
Собеседники обсудили ситуацию на линии соприкосновения и ее возможные последствия. Касаясь провокационных действий азербайджанской стороны в течение января с.г., министр обороны РА отметил, что они противоречат достигнутым в ноябре прошлого года и до этого договоренностям о соблюдении режима прекращения огня и подчеркнул важность адресной оценки подобных случаев. В этом плане министр обороны РА призвал сопредседателей активизировать работу и задействовать соответствующие средства и специалистов для создания механизма расследования инцидентов. Сейран Оганян проинформировал также, что по факту зарегистрированных 20-го января с.г. одновременных попыток проникновения диверсионных групп противника на северо-восточном (Джраберд) и юго-восточном (Корган) направлениях карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в следственной службе министерства обороны РА возбуждены уголовные дела и ведется расследование. Участники встречи также отметили необходимость соблюдения режима прекращения огня.