24 Հոկտեմբերի, 2013 00:00
Ս.թ. հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի (ԱՅՍԱՖ) գործողությանը ներգրավված պետությունների պաշտպանության նախարարների հերթական կիսամյակային նիստին:
Նիստի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և պաշտպանության նախարարները կարծիքներ են փոխանակել ԱՅՍԱՖ գործողության ներկայիս ընթացքին, Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը տեղական ուժային մարմիններին փոխանցելու գործում արձանագրված առաջընթացին, ինչպես նաև 2014թ. Աֆղանստանում ԱՅՍԱՖ-ի փոխարեն մեկնարկելիք նոր՝ «Վճռական աջակցություն» առաքելության նախապատրաստական աշխատանքներին առնչվող հարցերի շուրջ: Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է նաև գերմանական հրամանատարության ներքո գործող ԱՅՍԱՖ-ի «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության կազմում զորքեր ունեցող երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:

24 Октября, 2013 00:0023 октября делегация во главе с министром обороны РА Сейраном Оганяном в Брюсселе, в штаб-квартире НАТО приняла участие в работе очередного полугодичного заседания министров обороны государств, вовлеченных в деятельность Международных сил содействия безопасности (ISAF).
Во время заседания военно-политическое руководство и министры обороны обменялись мнениями о нынешнем ходе деятельности ISAF, прогрессе в деле передачи ответственности за безопасность в Афганистане местным силовым структурам, а также подготовительных работах новой миссии “Решительное содействие”, которая стартует в 2014г. в Афганистане вместо ISAF.
В тот же день министр обороны РА принял участие также в работах заседания министров обороны стран, имеющих войска в составе регионального командования “Север” ISAF, действующего под немецким командованием.