24 Հոկտեմբերի, 2013 00:00
Ս.թ. հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի (ԱՅՍԱՖ) գործողությանը ներգրավված պետությունների պաշտպանության նախարարների հերթական կիսամյակային նիստին:
Նիստի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և պաշտպանության նախարարները կարծիքներ են փոխանակել ԱՅՍԱՖ գործողության ներկայիս ընթացքին, Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը տեղական ուժային մարմիններին փոխանցելու գործում արձանագրված առաջընթացին, ինչպես նաև 2014թ. Աֆղանստանում ԱՅՍԱՖ-ի փոխարեն մեկնարկելիք նոր՝ «Վճռական աջակցություն» առաքելության նախապատրաստական աշխատանքներին առնչվող հարցերի շուրջ: Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է նաև գերմանական հրամանատարության ներքո գործող ԱՅՍԱՖ-ի «Հյուսիս» տարածաշրջանային հրամանատարության կազմում զորքեր ունեցող երկրների պաշտպանության նախարարների նիստին:

24 October, 2013 00:00On October 23, delegation led by the ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, participated in the regular semi-annual session of Non-NATO ISAF (International Security and Assistance Force) Contributing Nations at the level of Defence Ministers held at NATO headquarters in Brussels.
During the session, NATO`s military-political leadership and defence ministers exchanged views on the current course of ISAF actions, recorded progress in the transfer to the local law enforcement agencies the responsibility for the security in Afghanistan, as well as questions related to the preparatory work being carried out for the ``Resolute Support`` new mission which will replace ISAF in 2014.
At the same day, ARM Defence Minister attended the session of defence ministers of the countries whose peacekeepers currently operate in the ISAF `RS North` regional command under the auspices of the German command.