19 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը հանդիպեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի ներկայացուցիչ պարոն Քրիստոֆ Բիրվիրթին և քննարկեց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համապատասխան ոլորտներում ընդհանուր համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում Դ.Տոնոյանը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկեց նաև ադրբեջանական գերության մեջ գտվող հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի հետ կապված իրավիճակը: Նա անդրադարձավ վերջին օրերին ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկում տեղ գտած Ադրբեջանի Գերիների, պատանդների, անհետ կորածների պետական հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սաիլովի հայտարարությանը, ով տեղեկացրել էր, որ հայ ռազմագերի Ինջիղուլյանը իբրև թե խնդրել է իրեն տեղափոխել 3-րդ երկիր: Եթե այդ տեղեկատվությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականցվող հերթական քարոզչական հնարք չէ, ապա դրա տրամաբանական շարունակությունը պետք է լինի Բաքվում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի` իր մանդատի շրջանակումներ գրավումը` Հակոբ Ինջիղուլյանին փախստականի կարգավիճակ շնորհելու գործընթաց սկսելու մասով:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ հայկական կողմը բազմիցս վերահաստատել է Ինջիղուլյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու իր խոստումը՝ այսպիսով բացառելով «հետապնդումների զոհ դառնալու հիմնավորված երկյուղի» հավանականությունը, առավել ևս, որ չկան ռասայական, ազգային պատկանելության, կրոնի, քաղաքական կարծիքի կամ այլ առումներով այդ երկյուղը հաստատելու հիմքեր:
Ընդգծելով այս փաստերը՝ ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալը կոչ արեց ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարի գրասենյակին և այլ շահառուներին նմանօրինակ դեպքերի քննարկման ժամանակ հաշվի առնել վերոնշյալ հանգամանքները:
Նա նաև նշեց, որ Ինջիղուլյանին «փախստականի կարգավիճակ» շնորհելը միգուցեև հնարավորություն է գերության մեջ խուսափելու նրա նկատմամբ ֆիզիկական բռնություններից, խոշտանգումներից և այլ ողբերգական հետևանքներից, ինչպիսիք տեղի են ունեցել նախկինում նման դեպքերի ժամանակ (մասնավորապես ադրբեջանական գերության մեջ սպանված հովվի՝ Մանվել Սարիբեկյանի դեպքը): Նշվեց, որ բացասական նախադեպերը պետք է բացառվեն, հետևաբար հնարավոր գործողությունները պետք է առավելագույնս զգուշորեն և բազմակողմանիորեն քննարկվեն:

19 Сентября, 2013 00:0019-го сентября 1-ый замминистра обороны РА Д.Тоноян встретился с представителем комиссара ООН по вопросам беженцев в Армении Кристофом Бирвиртом и обсудил перспективы общего сотрудничества в соответствующих сферах, представляющих взаимный интерес.
Во время встречи был обсужден также вопрос армянского военнопленного Акопа Инджигуляна, находящегося в азербайджанском плену. 1-ый замминистра обратился к заявлению секретаря госкомиссии Азербайджана по вопросам пленных, заложников, без вести пропавших Шахина Саилова, который сообщил в азербайджанских СМИ, что армянский военнопленный Инджигулян якобы попросил перевезти его в третью страну. Если это не очередной пропагандистский трюк со стороны азербайджанских властей, то логическим продолжением этого должно быть начало процесса предоставления статуса беженца А.Инджигуляну со стороны офиса комиссара ООН по вопросам беженцев в Баку.
Д.Тоноян также сообщил, что армянская сторона неоднократно подтверждала свое обещание не осуществлять криминальное преследование к Инджигуляну. Подчеркнув эти факты, 1-ый замминистра призвал офис комиссара ООН по вопросам беженцев при обсуждении подобных случаев иметь в виду вышеназванные обстоятельства. Он также отметил, что предоставление Инджигуляну “статуса беженца” возможно будет для него шансом не подвергаться физическому насилию, что имело место до этого (в частности, случай с пастухом Манвелом Сарибекяном, убитым в азербайджанском плену).
Господин Бирвирт пообещал передать представленную 1-ым замминистра позицию в головной офис. Он одновременно отметил независимость офиса комиссара ООН по вопросам беженцев в мандатном процессе определения статуса беженца и его исключительно гуманный, не политический мандат.
В дополнение было отмечено, что армянская сторона готова в существующих международных и других рамках без посреднических усилий на двустороннем уровне обсуждать подобные случаи с азербайджанскими властями.