27 Հոկտեմբերի, 2014 00:00
Հոկտեմբերի 27-ին «Եռաբլուր» պանթեոն են այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, Երկրապահ կամավորականների միության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը, մի շարք բարձրաստիճան զինվորականներ, պաշտոնյաներ, Վազգեն Սարգսյանի մարտական ընկերները, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ազատամարտիկներ:
Վաղ առավոտից «Եռաբլուր» զինվորական պանեթոնը մարդաշատ էր: Բազմաթիվ մարդիկ եկել էին հարգանքի տուրքը մատուցելու աննախադեպ ոճրագործության զոհ դարձած ականավոր ռազմական ու քաղաքական գործիչ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակին, ինչպես նաև ևս մեկ անգամ ոգեկոչելու այն հայորդիների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն Հայաստանի և Արցախի անկախության ու ազատության: Ներկաները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին, Անհայտ կորածների հիշատակը հավերժացնող և «Բերդապար» հուշակոթողներին: 1999 թվականի հոկտեմբերի քսանյոթի ոճրագործությունից անցել է 15 տարի: Ինչ խոսք, դեռ երկար տարիներ մարդկանց հիշողության մեջ կմնան հոկտեմբերյան դաժան իրադարձությունները: Անմահ է ոճրագործության զոհերի հիշատակը, անմահ է նրանց հայրենանվեր գործը:

27 October, 2014 00:00
Today, RA Defense Minister Seyran Ohanyan, the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Yuri Khachaturov, Chairman of the Yerkrapah Volunteers’ Union, Manvel Grigoryan, a number of high-ranking military men and officials, Vazgen Sargsyan’s brothers in arms, NGO representatives and freedom fighters visited the Yerablur Pantheon.
In the early morning, the Yerablur Pantheon was filled with people. Many came to pay tribute to the perpetuating memory of an outstanding military and political leader, Vazgen Sargsyan, as well as to commemorate the memory of those heroes who sacrificed their lives for the freedom and independence of Armenia and Artsakh. Those present laid flowers and wreaths on the tombs of Vazgen Sargsyan and Andranik Ozanian, and also on the monument of the Missing Freedom Fighters. 15 years have passed since the tragedy of October 27, 1999. Indeed, the brutal events of October will remain in people’s memories for years to come. The memory of those victims and their patriotic work remain immortal.