27 Հոկտեմբերի, 2014 00:00
Հոկտեմբերի 27-ին «Եռաբլուր» պանթեոն են այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, Երկրապահ կամավորականների միության նախագահ Մանվել Գրիգորյանը, մի շարք բարձրաստիճան զինվորականներ, պաշտոնյաներ, Վազգեն Սարգսյանի մարտական ընկերները, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ազատամարտիկներ:
Վաղ առավոտից «Եռաբլուր» զինվորական պանեթոնը մարդաշատ էր: Բազմաթիվ մարդիկ եկել էին հարգանքի տուրքը մատուցելու աննախադեպ ոճրագործության զոհ դարձած ականավոր ռազմական ու քաղաքական գործիչ սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի հիշատակին, ինչպես նաև ևս մեկ անգամ ոգեկոչելու այն հայորդիների հիշատակը, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն Հայաստանի և Արցախի անկախության ու ազատության: Ներկաները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի շիրիմներին, Անհայտ կորածների հիշատակը հավերժացնող և «Բերդապար» հուշակոթողներին: 1999 թվականի հոկտեմբերի քսանյոթի ոճրագործությունից անցել է 15 տարի: Ինչ խոսք, դեռ երկար տարիներ մարդկանց հիշողության մեջ կմնան հոկտեմբերյան դաժան իրադարձությունները: Անմահ է ոճրագործության զոհերի հիշատակը, անմահ է նրանց հայրենանվեր գործը:

27 Октября, 2014 00:0027 октября воинский пантеон «Ераблур» посетили министр обороны РА Сейран Оганян, начальник Генерального штаба ВС, РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, председатель Союза добровольцев «Еркрапа» Манвел Григорян, ряд высокопоставленных военных, должностных лиц, боевые товарищи Вазгена Саркисяна, ветераны Войны за независимость Арцаха, представители общественных организаций.
С раннего утра воинский пантеон «Ераблур» был полон людей. Множество людей пришли на пантеон для того, чтобы отдать дань уважения памяти ставшего жертвой беспрецедентного злодеяния (27.10.1999) премьер-министра РА, выдающегося военного и политического деятеля, Спарапета (главнокомандующего) Вазгена Саргсяна, а также почтить память тех сынов армянского народа, которые пожертвовали собой во имя независимости и свободы Армении и Арцаха (Карабаха).
Были возложены цветы и венки на могилы спарапета Вазгена Саркисяна, полководца Андраника Озаняна, к Мемориалу без вести пропавших и к мемориалу «Бердапар».
15 лет прошло с того дня, когда 27 октября 1999 года в Национальном собрании (Парламенте) Республики Армения был совершён теракт, в результате которого погибли премьер-министр Вазген Саркисян, спикер НС Карен Демирчян и ряд депутатов и высокопоставленных должностных лиц. Безусловно, еще долго в людской памяти останутся трагические октябрьские события. Память жертв злодеяния бессмертна, и бессмертно их дело во славу Отечества.