ՀՀ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐ Ս. ՕՀԱՆՅԱՆԻ ԵԼՈՒՅԹԸ
26 Նոյեմբերի, 2008 00:00Հարվարդի համալսարանի Սևծովյան անվտանգության ծրագրի 7-րդ Երևանյան սեմինարում (անգլերեն տարբերակը զետեղված է Հարվարդի համալսարանի կայքէջում)
Հարգելի´ տիկնայք և պարոնայք:
Պատիվ ունեմ ձեզ ողջունել Հայաստանի հինավուրց մայրաքաղաք Երևանում, որի 2790-ամյակը հանդիսավոր կերպով նշվեց 2 շաբաթ առաջ: Մենք իրավամբ պարծենում ենք մեր անցյալով և, միևնույն ժամանակ, վստահորեն նայում դեպի ապագան: Այդ վստահության գրավականն է այն առաջադիմական ուղին, որը որդեգրվել է մեր երկրի կայուն և անվտանգ զարգացումն ապահովելու համար: Այդ ուղին ներառում է պետության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում իրականացվող ժողովրդավարական համընդգրկուն բարեփոխումները և փոխլրացման սկզբունքի վրա հիմնվող միջազգային ինտեգրումը:
Սևծովյան տարածաշրջանի մաս կազմող Հարավային Կովկասն իր վրա կրում է ուժի տարբեր կենտրոնների շահերի համընկնման ու մրցակցության ազդեցությունը: Նման միջավայրում Հայաստանի համար ի հայտ են գալիս զանազան բնույթի մարտահրավերներ և սպառնալիքներ, որոնց չեզոքացման կամ թուլացման համար պահանջվում են զգալի ջանքեր ու ռեսուրսներ: Այդ մարտահրավերների և սպառնալիքների շարքում իրենց վտանգավորությամբ առանձնանում են ռազմական սպառնալիքները:
Հայաստանի համար գլխավոր ռազմական սպառնալիքներից է Ղարաբաղյան զինված հակամարտության առկայությունը և հակամարտող կողմերի միջև հակամարտության կարգավորման փոխհամաձայնեցված քաղաքական-իրավական հիմքեր չլինելը: Այդ համատեքստում առավել լուրջ մտահոգության առիթ են տալիս Ադրբեջանի կողմից վարվող ռազմականացման և սպառազինությունների մրցավազքի քաղաքականությունը, պաշտպանական բարեփոխումների քողի ներքո Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գերակայության հասնելու և նոր պատերազմի սանձազերծմամբ Ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ուժի կիրառմամբ հօգուտ իրեն լուծելու միտվածությունը: Երկու հարևան պետությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության շարունակվող շրջափակումը, Հայաստանին մեկուսացնելու ծրագրերը և ընդհանրապես Հարավային Կովկասում անվտանգության միջավայրի ապակայունացումը, ինչպես նաև առկա կամ նոր հակամարտությունների հրահրումը ևս Հայաստանի անվտանգության համար ռազմական սպառնալիքներ են:
Դրա հետ մեկտեղ, ինչպես բոլոր պետությունների, այնպես էլ Հայաստանի համար անհամաչափ սպառնալիք են ներկայացնում վերազգային հանցագործությունները, այդ թվում` միջազգային ահաբեկչությունը, զանգվածային ոչնչացման զենքի ու դրա բաղադրամասերի, թմրանյութերի ու հոգեներգործիչ նյութերի անօրինական շրջանառությունը, մարդկանց առևտուրը:
Միևնույն ժամանակ, կան գործոններ, որոնք դրական ազդեցություն են թողնում միջազգային, այդ թվում` տարածաշրջանային, անվտանգության ճարտարապետության կերտման վրա: Մասնավորապես` միջազգային անվտանգության կառույցների հզորացումը և միջազգային սպառնալիքների հետմղման գործում համընդհանուր համագործակցության անհրաժեշտությունը նվազեցնում են փոքր պետությունների անվտանգությանն սպառնացող ավանդական համաշխարհային պատերազմների վտանգը: Պաշտպանության բնագավառում համագործակցության ծավալման համար նպաստավոր պայմաններ են ստեղծել միջազգային ինտեգրման գործընթացները: Հարավային Կովկասի պետություններում ժողովրդավարացման ու քաղաքացիական հասարակության կայացման միտումներն իրենց հակասականությամբ հանդերձ գործոններ են, որոնք էապես նպաստում են տարածաշրջանում փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ու խաղաղ երկխոսության ծավալմանը:
Վերը թվարկված և այլ սպառնալիքների չեզոքացման համար, ինչպես նշեցի, մենք ընտրել ենք երկու հիմնական ուղի. բարեփոխումների իրականացմամբ մեր պաշտպանական համակարգի հզորացում և անվտանգային ազդեցիկ միջազգային կազմակերպություններին ինտեգրման միջոցով պաշտպանվածության արտաքին երաշխիքների ձեռքբերում: Այս երկու ուղիները փոխկապված են: Այսպես. պաշտպանական ոլորտի բարեփոխումները միտված են այնպիսի համակարգի ստեղծմանը, որը լիովին համապատասխանի Հայաստանի Հանրապետության ռազմական անվտանգության համար արդիական մարտահրավերներին, լինի ճկուն, մարտունակ և ի զորու` չեզոքացնելու առկա բոլոր սպառնալիքները, ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության և նրա ազգային անվտանգության հիմնարար արժեքների հուսալի պաշտպանությունը, կատարելու միջազգային անվտանգության բնագավառում ՀՀ պարտավորությունները: Իրենց հերթին վերջիններս, ի լրացումն միջազգային անվտանգության ապահովման միջոցառումներին մասնակցության վերաբերյալ պարտավորությունների, նպատակաուղղված են Հայաստանի պաշտպանական համակարգի արդյունավետության համար արտաքին երաշխիքների ամրապնդմանը: ՈՒստի մեր պաշտպանական համակարգը, ռազմական անվտանգության միջավայրին համարժեք արձագանքելուց բացի, պետք է կարողանա նաև միջազգային համագործակցության ընթացքում ըստ անհրաժեշտության ազդել այդ միջավայրի կերպափոխումների վրա:
ՀՀ պաշտպանական համակարգի բարեփոխումներն իրականացվում են երկու փուլով: Առաջին փուլում մենք մշակեցինք հայեցակարգային փաստաթղթեր` Ազգային անվտանգության ռամավարությունը և Ռազմական դոկտրինը, ձեռնարկեցինք իրավական բարեփոխումներ: Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման ժամանակ մենք ռուսաստանյան տեսական-մեթոդաբանական մոտեցումները լրացրինք և հարստացրինք արևմտյան մեթոդաբանությամբ: Պատահական չէ, որ այդ փաստաթղթի մեթոդաբանական փորձաքննությունն անցկացվեց ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի առաջատար գիտական կենտրոններում: Հաջողությամբ ավարտելով բարեփոխումների առաջին փուլը` մենք անցնում ենք երկրորդ փուլին: Առանձին կարևորություն է տրվում այնպիսի ստանդարտների և չափանիշների մշակմանն ու ներդրմանը, որոնք ապահովեն մեր պաշտպանական համակարգի մեծ արդյունավետությունը և գործընկեր ու դաշնակից պետությունների, ինչպես նաև միջազգային անվտանգային կազմակերպությունների համապատասխան կառույցների հետ լիարժեք փոխգործելիությունը: Այդ ստանդարտների ընտրության հարցում մենք լիովին օգտագործեցինք ՀՀ արտաքին քաղաքականության մեջ որդեգրված փոխլրացման սկզբունքով ընձեռվող հնարավորությունները: Բարեփոխումներն իրականացվում են Հայաստան–ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի» շրջանակներում, ինչը մեզ հնարավորություն տվեց ուսումնասիրելու և տեղայնացնելու հարուստ արևմտյան փորձն ու ավանդույթները: Միևնույն ժամանակ, ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների և հատկապես Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ այդ կազմակերպության շրջանակներում գործող ստանդարտներից ընտրել մեզ համար առավել ընդունելիները և ստեղծագործաբար համադրել արևմտյանի հետ:
Հայաստանի անվտանգ ու կայուն զարգացման ապահովման գործում մենք կարևոր ենք համարում մասնակցությունը տարբեր միջազգային կառույցներին ու նրանց ծրագրերին, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպությունը, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպությունը, Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը և նրա Մինսկի խումբը, Եվրոպական Միությունը, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը, այլ միջազգային կազմակերպություններ: Ի թիվս ինտեգրային ծրագրերի հարկ է նշել Հայաստան–ՆԱՏՕ «Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը», «Եվրոպական հարևանություն» ծրագիրը: Մենք առանձնակի հետաքրքրությամբ ենք ուսումնասիրում Սևծովյան սիներգիայի ծրագրով ընձեռվող հնարավորությունները, մի ծրագիր, որը Եվրոպական Միությունը նախաձեռնեց ընդամենը մեկ տարի առաջ, և որը միտված է «փափուկ անվտանգության» տարածաշրջանային պրոբլեմների լուծմանը: Տարածաշրջանային և ազգային բազմաթիվ քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական անվտանգային խնդիրներ են լուծվում այդ կազմակերպությունների և ծրագրերի միջոցով: Մենք վստահ ենք, որ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման ասպարեզում այդ կազմակերպությունների ու համապատասխան ծրագրերի շնորհիվ ընձեռվող հնարավորությունները և ռեսուրսները ամենևին սպառված չեն: ՈՒստի և մենք նպատակադրված ենք շարունակելու մեր համագործակցությունը այդ կազմակերպությունների հետ բոլոր այն հարցերում, որոնց առնչությամբ մեր դաշնակիցների ու գործընկերների շահերն ու մոտեցումները չունեն հակասություններ:
Անցյալ դարի սկզբում մեր ժողովուրդը ենթարկվեց մարդկության դեմ ուղղված ամենաահավոր ոճրագործության` ցեղասպանության: Բնականաբար, Հայաստանը չի ցանկանում ենթարկվել նոր պատերազմական բռնությունների և արհավիրքների: ՈՒստի և մենք ձգտում ենք բոլոր հակասությունները հարթելու, բոլոր հակամարտությունները լուծելու խաղաղ ճանապարհով: Բայց ինչպես ասում են. sic vis pacem, para bellum, այսինքն` ուզում ես խաղաղություն, պատրաստվիր պատերազմի: Այդ է պատճառը, որ մենք` զինվորականներս, ձեռնամուխ ենք եղել ժողովրդավարական բարեփոխումների միջոցով մեր պաշտպանական համակարգի կատարելագործմանը` հնարավոր հակառակորդի ագրեսիվ նկրտումները զսպելու, իսկ ագրեսիայի ձեռնարկման դեպքում` համարժեք հակահարված տալու համար: ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների գերխնդիրն է այնպիսի ստանդարտների մշակումն ու Զինված ուժերում ներդրումը, որոնք լիովին համապատասխանեն Հայաստանի ազգային անվտանգության գերակայություններին: Դրանք կոչված են լուծելու ռազմական անվտանգության ազգային խնդիրները և երաշխավորելու դաշնակիցների ու գործընկերների հետ փոխգործելիությունը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա միջազգային անվտանգության ապահովման գործում որոշել իր աճող ռազմաանվտանգային շահերին ու միջազգային վարկին համապատասխանող տեղն ու դերը: Դա օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է, որն արտացոլում է տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական զարգացումների և մեր հանրապետության ազգային անվտանգության շահերի տրամաբանությունը: Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանում ներկայումս տիրող ռազմաքաղաքական-անվտանգային իրադրությունը, որը շարունակում է ՀՀ ռազմական անվտանգության համար ստեղծել լուրջ սպառնալիքներ, մեզնից հրամայաբար պահանջում է գործունեության լավ մտածված, կշռադատված պլանավորում, որպեսզի պաշտպանական համակարգի կատարելագործման, որակապես նոր` բարձր, մակարդակի ռազմական ներուժի ստեղծման, ժամանակակից մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու մշտապես պատրաստ, անընդհատ արդիականացվող Զինված ուժերի կերտման ընթացքում մեր բանակի մարտունակության մակարդակն անշեղորեն աճի:

ВЫСТУПЛЕНИЕ МИНИСТРА ОБОРОНЫ РА ГОСПОДИНА С. М. ОГАНЯНА
26 Ноября, 2008 00:00на VII Ереванском семинаре Программы Черноморской безопасности Гарвардского университета (английская версия размещена на сайте Гарвардского университета)
Уважаемые дамы и господа!
Имею честь приветствовать вас в древней столице Армении Ереване, 2790-летие основания которого торжественно праздновалось 2 недели тому назад. Мы по праву гордимся нашим прошлым и в то же время уверенно смотрим в будущее. Залогом этой уверенности является избранный нами прогрессивный путь обеспечения стабильного и безопасного развития нашей страны. Это путь всеобъемлющих демократических реформ, осуществляемых во всех сферах жизнедеятельности государства, и международное интегрирование на основе принципа комплементарности.
Южный Кавказ, являющийся частью Черноморского региона, испытывает влияние совпадения и соперничества интересов различных центров силы. В этой среде для Армении возникают разные вызовы и угрозы, для нейтрализации или снижения уровня которых требуются значительные усилия и ресурсы. В ряду этих вызовов и угроз наиболее опасными являются военные угрозы.
Для Республики Армения наиболее значимой военной угрозой являются наличие Карабахского вооруженного конфликта и отсутствие между конфликтующими сторонами взаимосогласованных политико-правовых основ для его урегулирования. В этом контексте глубокую озабоченность у Армении вызывают проводимая Азербайджаном политика милитаризации и гонки вооружений, стремление разрешить Карабахский конфликт путем применения военной силы посредством достижения под прикрытием оборонных реформ военного превосходства и развязывания новой войны. Непрекращающаяся блокада Республики Армения со стороны двух соседних государств, попытки изолировать Армению, и вообще, дестабилизация безопасностной среды на Южном Кавказе, а также активизация существующих или инициирование новых конфликтов также рассматриваются как военные угрозы безопасности Армении.
Вместе с тем, для Армении, как и для всех других государств, асимметричными угрозами являются транснациональная организованная преступность, включая международный терроризм, незаконное распространение оружия массового поражения и его компонентов, наркотических и психотропных веществ, торговля людьми.
В то же время существуют факторы, положительно влияющие на формирование архитектуры международной, в том числе региональной, безопасности. В частности, укрепление международных безопасностных структур и глобальное сотрудничество в парировании международных угроз снижают опасность возникновения традиционных мировых войн, представляющих угрозу безопасности малых государств. Международные интеграционные процессы создают благоприятные условия для продвижения сотрудничества в сфере обороны. Тенденции демократизации, становления гражданского общества в государствах Южного Кавказа при всей своей противоречивости являются факторами, в значительной мере способствующими созданию атмосферы взаимного доверия и развитию мирного диалога в регионе.
Для нейтрализации вышеупомянутых и иных угроз, как уже было отмечено, нами выбраны два основных направления: укрепление нашей оборонной системы путем ее реформирования и приобретение внешних гарантий защищенности посредством интеграции во влиятельные международные безопасностные организации. Эти пути взаимосвязаны. Оборонные реформы нацелены на создание такой системы, которая полностью бы соответствовала современным вызовам военной безопасности Республики Армения, была бы боеспособной, гибкой, в силах нейтрализовать все нынешние угрозы, надежно защищать Республику Армения и фундаментальные ценности ее национальной безопасности, выполнять обязательства РА в сфере международной безопасности. В свою очередь, выполнение этих обязательств по участию в мероприятиях по обеспечению международной безопасности нацелено на укрепление внешних гарантий эффективности оборонной системы Армении. Таким образом, наша оборонная система, помимо адекватного реагирования на военно-безопасностную среду, должна быть способной при необходимости в процессе международного сотрудничества оказывать влияние на ее трансформацию.
Реформы в оборонной системе РА осуществляются двумя этапами. На первом этапе мы разработали концептуальные документы–Стратегию Национальной Безопасности и Военную Доктрину, и приступили к осуществлению правовых реформ. При разработке Стратегии Национальной Безопасности российские теоретико-методологические подходы мы дополнили и обогатили западной методологией. Не случайно, что данный документ прошел методологическую апробацию в ведущих академических центрах США, России и НАТО. Успешно завершив первый этап реформ, мы переходим ко второму. Особую важность мы придаем разработке и внедрению таких стандартов и критериев, которые бы обеспечивали боеспособность нашей оборонной системы, ее интероперабельность с соответствующими структурами государств-партнеров и союзников, а также международных безопасностных организаций. При выборе этих стандартов мы использовали возможности, предоставляемые принципом комплементарности во внешней политике РА. Реформы осуществляются в рамках Плана действий индивидуального партнерства Армении с НАТО, что дало нам возможность изучить и применить богатый западный опыт и традиции. Одновременно, благодаря сотрудничеству с государствами-членами ОДКБ и в особенности со стратегическим партнером Армении Россией, нам удалось выбрать наиболее приемлемые для нас стандарты, действующие в этой организации, и творчески синтезировать их с западными.
В целях обеспечения безопасного и стабильного развития Армении мы считаем важным наше членство в различных международных организациях и участие в их программах. Такими организациями являются ООН, Организация Договора о коллективной безопасности, Организация Североатлантического Договора, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе и ее Минская группа, Европейский Союз, Всемирная Торговая Организация, Организация Черноморского экономического сотрудничества, а также другие международные организации. В числе интеграционных программ следует подчеркнуть веажность Плана действий индивидуального партнерства Армении с НАТО и Программы Европейского соседства. Мы заинтересованно изучаем возможности Программы Черноморской синергии, начатой ЕС год назад и ориентированной на решение региональных проблем “мягкой безопасности”. Посредством этих организаций и программ решаются различные политические, социальные и экономические безопасностные проблемы регионального и национального масштаба. Мы уверены, что в обеспечении региональной стабильности и безопасности возможности и ресурсы, предоставляемые этими организациями и соответствующими программами, далеко не исчерпаны. Поэтому мы намереваемся продолжить наше сотрудничество с этими организациями по всему кругу проблем, в которых интересы и подходы наших союзников и партнеров не содержат противоречий.
В начале прошлого столетия наш народ стал жертвой самого ужасного преступления против человечности и человечества–Геноцида. Естественно, Армения стремится избежать новых бедствий и жестокостей войны. Исходя из этого, мы ищем мирные пути разрешения всех проблем и конфликтов. Но как гласит римская пословица, “sic vis pacem, para bellum”, что означает–если хочешь мира, готовься к войне. Именно поэтому мы, военные, путем демократического реформирования совершенствуем нашу оборонную систему, чтобы сдерживать агрессивные устремления вероятного противника, а в случае развязывания агрессии–оказать адекватное противодействие. Главная цель оборонных реформ РА–это разработка и внедрение в Вооруженных силах таких стандартов, которые полностью соответствовали бы приоритетам национальной безопасности Армении. Они призваны решать национальные военно-безопасностные проблемы и гарантировать интероперабельность с союзниками и партнерами, что позволит Армении четче определить свои место и роль в обеспечении международной безопасности, соответствующие ее военно-безопасностным интересам и растущему международному авторитету. Это–объективная необходимость, отражающая логику геополитических процессов в регионе и интересов национальной безопасности нашей республики. В то же время, военно-политическая-безопасностная обстановка в регионе, продолжающая воспроизводить серьезные угрозы военной безопасности Армении, со всей императивностью требует от нас планирования тщательно продуманной, взвешенной деятельности по неуклонному повышению боеспособности наших Вооруженных сил в процессе совершенствования оборонной системы, продвижения военного потенциала на качественно новый уровень и строительства непрерывно модернизируемой армии, находящейся в состоянии высокой готовности к парированию современных вызовов и угроз.