Պարզաբանում է գեներալ-մայոր Հ.Քոթանջյանը
5 Փետրվարի, 2009 00:00Մոսկվայում տեղի ունեցած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում պետությունների ղեկավարների կողմից ստորագրված ՀԱՊԿ արագ արձագանքման կոլեկտիվ ուժեր ստեղծելու վերաբերյալ որոշման կապակցությամբ ՙԱրմենպրեսի՚ թղթակցի հարցերին է պատասխանել ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
- Ձեր կարծիքով Հայաստանի ազգային անվտանգության համար ինչպիսի՞ նշանակություն ունի ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում ընդունված ՀԱՊԿ արագ արձագանքման կոլեկտիվ ուժեր ստեղծելու վերաբերյալ որոշումը:
- Այս որոշումն արտացոլում է ինչպես Հայաստանի և ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրների ազգային անվտանգության ռազմավարական գերակայությունները, այնպես էլ, ամբողջությամբ վերցրած, կազմակերպության հավաքական անվտանգությունը` նրա պատասխանատվության սահմաններում:
Գագաթնաժողում ընդունված որոշումն ամուր քաղաքական, իրավապայմանագրային և ռազմական հիմք է ստեղծում ՀԱՊԿ անդամ—երկրներից որևէ մեկի դեմ ագրեսիայի հավաքական դիմագրավման համար: Հաշվի առնելով անցյալ տարի օգոստոսին Հարավային Օսիայում պատերազմի տխուր փորձը, ագրեսիային հակազդելու իրական մեխանիզմի ձևավորումը Ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծման հույս փայփայող գործիչներին զսպելու լրացուցիչ երաշխիք է արկածախնդիր քայլերից, որոնք սպառնում են միջազգային անվտանգության խախտմամբ` ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ անդրտարածաշրջանային մասշտաբով: ՀԱՊԿ հավաքական ռազմական բաղադրիչի ձևավորումը, որն իր մեջ ներառում է նաև իրավապահ մյուս ծառայությունների և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների տարրեր, թույլ կտա նաև բարձրացնել հավաքական պայքարի արդյունավետությունը միջազգային ահաբեկչության, անդրազգային հանցավորության, նարկոտրաֆիկի, բնական և տեխնածին աղետների դեմ:
- Գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության համակարգում կա՞ն նման որոշումների ընդունման այլ նախադեպեր:
- Արագ արձագանքման կոլեկտիվ ուժեր ստեղծելու մասին ՀԱՊԿ որոշումը վկայում է նրա զարգացման դինամիզմի մասին` օգտագործելով միջազգային լավագույն փորձը, այդ թվում` ՆԱՏՕ-ինը: Այս որոշումն իր էությամբ արտացոլում է կազմակերպության բոլոր անդամների հավաքական պատասխանատվության սկզբունքը նրանցից յուրաքանչյուրի անվտանգության համար, որոնք նաև արդյունավետ գործում են Եվրատլանտյան դաշինքի համակարգում:
- Այս որոշումը որքանո՞վ եք համատեղելի համարում Հայաստանի որդեգրած փոխլրացման քաղաքականության հետ:
- Հայաստանը, ինչպես և մյուս դեպքերում, իր պարտավորությունների նկատմամբ բարձր պատասխանատվություն է ցուցաբերում ազգային և միջազգային անվտանգության բանգավառներում: ՀԱՊԿ-ում իր նախագահությունը ստանձնելով ՀԱՊԿ-ի և ՆԱՏՕ-ի համար շատ կարևոր, միջազգային տրամաչափ ունեցող «Ռուբեժ—2008» և «Համատեղ աղեղ/ նիզակակիր—2008» ու «Խիզախ լուսան» զորավարժությունների անցկացման դրական արդյունքով, Հայաստանն աչքի է ընկնում բոլոր գործընկերների հետ քաղաքական և անվտանգության համագործակցության հարցերում իր մասնակցության հուսալիությամբ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում:

Комментирует генерал-майор Г.Котанджян
5 Февраля, 2009 00:00Связи решением о создании коллективных сил быстрого реагирования ОДКБ, принятое на саммите в Москве, Начальник Института национальных стратегических исследований МО РА, доктор политических наук (РФ), генерал-майор Гайк Котанджян ответил на вопросы корреспондента “Арменпресса”.
Каково, на Ваш взгляд, значение для национальной безопасности Армении решения саммита ОДКБ о создании КСОР?
Данное решение отражает стратегические приоритеты как национальной безопасности Армении и других членов ОДКБ, так и коллективной безопасности Организации в целом – в границах всей зоны ее ответственности. Решение саммита создает солидную политическую, договорно-правовую и военную основу для коллективного отражения агрессии против какого-либо государства-члена ОДКБ. С учетом печального опыта войны в Южной Осетии в августе прошлого года формирование реального механизма противодействия агрессии авляется дополнительной гарантией удержания деятелей, лелеющих надежду на военное разрешение Карабахского конфликта, от авантюрных шагов, грозяших подрывом международной беопасности как в региональном, так и трансрегиональном масштабе. Формирование коллективного военного компонента ОДКБ, включающего в себя также элементы других служб правоохранения и МЧС позволит также повысить эффективность коллективной борьбы с международным терроризмом, транснациональной преступностью, наркотрафиком и последствиями природных и техногенных катастроф.
Есть ли другие прецеденты принятия подобных решений в системе глобальной и региональной безопасности?
Решение ОДКБ по созданию КСОР свидетельствует о динамизме его развития с использованием лучшего международного опыта, в том числе НАТО. Данное решение в своей сути отражает принцип коллективной ответственности всех членов организации за безопасность каждого из них, эффективно работающий в системе Евроатлантического Альянса.
Как Вы соотносите данное решение с принципом комплементаризма в безопасностной политике Армении?
Армения как и в других случаях демонстрирует пример высокой ответственности к своим обязательствам в сферах национальной и международной безопасности. Взяв старт своего председательства в ОДКБ с положительных итогов проведения на своей территории знаковых для ОДКБ и НАТО международных ученый “Рубеж 2008” и “Совместный лук/копьеносец 2008” и “Храбрая рысь 2008”, Армения, отличается надежностью своего участия в политико-безопасностном сотрудничестве со всеми своими партнерами как в двустороннем, так и в многосторннем форматах.