Զինված ուժերում իրականացվում են կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներ
16 Մարտի, 2020 19:13Կորոնավիրուսային վարակի ներթափանցումը ՀՀ զինված ուժեր կանխելու նպատակով իրականացվում են կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներ, այդ թվում՝ արգելված են բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատարձակումները, սահմանափակված են քաղաքացիների այցելությունները ՀՀ պաշտպանության նախարարության ենթակակառույցներ՝ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիր, զորամասեր, ռազմաուսումնական և ռազմաբժշկական հաստատություններ (հոսպիտալներ):
Մի շարք փոփոխություններ են կատարվել նախապես մշակված ծրագրերում։ Ըստ այդմ` մարտական խնդիրներին չառնչվող պլանային, ոչ հրատապ դահլիճային միջոցառումները չեղարկվել են։
Զինծառայողներին վարակից զերծ պահելու համար ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ակտիվորեն համագործակցում է առողջապահության նախարարության և այլ պատկան մարմինների հետ, իրավիճակը լիովին վերահսկվում է:
Զինծառայողների հարազատներին հորդորում ենք իրենց զավակներին կապոցներ չուղարկել, պահպանել անվտանգության կանոնները, ըմբռնումով մոտենալ կիրառվող սահմանափակումներին:
ՀՀ զինված ուժերն ամբողջապես ապահովված են անհրաժեշտ ծավալի պարենով, հիգիենիայի պարագաներով և այլ միջոցներով:

В вооруженных силах проводятся профилактические и противоэпидемические мероприятия
С целью предотвращения принокновения коронавирусной инфекции в вооруженные силы РА проводятся профилактические и противоэпидемические мероприятия, в том числе запрещены все виды отпусков и oсвобождений, ограничены посещения граждан в структуры Министерства обороны РА – в административный комплекс МО РА, воинские части, военно-учебные и военно-медицинские учреждения (госпитали).
Были внесены ряд изменений в заранее разработанные программы. Соответственно, плановые и несрочные мероприятия, не связанные с боевыми задачами, были отменены.
Министерство обороны РА активно сотрудничает с министерством здравоохранения РА и другими надлежащими органами с целью защиты военнослужащих от инфекций, ситуация полностью контролируется.
Мы призываем родных военнослужащих не отправлять своим детям посылки, соблюдать правила безопасности, с пониманием отнестись к применимым ограничениям.
Вооруженные силы РА полностью оснащены необходимым объемом продуктов питания, гигиеническими принадлежностями и другими средствами.