3 Մարտի, 2020 18:40Օրերս Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների EducationUSA հայաստանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ ՀՀ պաշտպանության և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների հետ համատեղ իրականացվել է իրազեկում-քննարկում` կրթության հիմքով տարկետում ստանալու կարգի և համապատասխան իրավական ակտերում տեղ գտած փոփոխությունների վերաբերյալ։
Հանդիպման մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ Ա. Ավետիսյանը և EducationUSA հայաստանյան գրասենյակի կրթական խորհրդատու Իննա Ղաբուլյանը:
Տեղեկատվական բնույթի քննարկմանը, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, արտերկրում կրթությունը շարունակել ցանկացող երիտասարդներ ու նրանց ընտանիքների անդամներ, հանգամանորեն ներկայացվել է կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման տրամադրման կարգը։

The procedure for granting deferment to young people studying abroad was presented
Recently, on the initiative of the EducationUSA office in Armenia of the American Councils for International Education with the RA Ministry of Defense and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, an awareness-discussion has been organized on the procedure for obtaining an education-based deferment and amendments to the relevant legal acts.
Chief of the Human Rights and Integrity Building Center A. Avetisyan and educational adviser of the EducationUSA office in Armenia Inna Ghabulyan welcomed the participants of the meeting.
During the informational discussion, which was attended by the representatives of interested departments, the young people who want to continue their education abroad and members of their families were thoroughly presented to the procedure for granting deferment from conscription of the mandatory military service to citizens who have significant achievements in the field of education and science.