3 Մարտի, 2020 18:40Օրերս Միջազգային կրթության ամերիկյան խորհուրդների EducationUSA հայաստանյան գրասենյակի նախաձեռնությամբ ՀՀ պաշտպանության և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների հետ համատեղ իրականացվել է իրազեկում-քննարկում` կրթության հիմքով տարկետում ստանալու կարգի և համապատասխան իրավական ակտերում տեղ գտած փոփոխությունների վերաբերյալ։
Հանդիպման մասնակիցներին ողջունել են ՀՀ ՊՆ Մարդու իրավունքների և բարեվարքության կենտրոնի պետ Ա. Ավետիսյանը և EducationUSA հայաստանյան գրասենյակի կրթական խորհրդատու Իննա Ղաբուլյանը:
Տեղեկատվական բնույթի քննարկմանը, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, արտերկրում կրթությունը շարունակել ցանկացող երիտասարդներ ու նրանց ընտանիքների անդամներ, հանգամանորեն ներկայացվել է կրթության և գիտության բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման տրամադրման կարգը։

Представлен порядок получения отсрочки юношам, обучающимся за рубежом
На днях по инициативе представительства EducationUSA в Армении совместно с министерствами обороны, образования, науки, культуры и спорта было проведено информирование-обсуждение о порядке получения отсрочки на основе образования и о внесеных изменениях в соответствующих правовых актах.
Участников встречи приветствовали руководитель Центра по правам человека и добропорядочности МО РА А. Аветисян и советник по образованию представительства EducationUSA в  Армении Инна Габулян.
На обсуждении, носящем информационный характер, в котором приняли участие представители заинтересованных ведомств, юноши, желающие продолжить образование за рубежом и члены их семей, был подробно представлен порядок предоставления отсрочки от обязательной военной службы ​​гражданам со значительными достижениями в области образования и науки.