ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ
27 Հունվարի, 2020 15:36Բացման խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ջանքերի և զինված ուժերի հստակ մարտավարության ու գործողությունների շնորհիվ 2019թ.-ին իրավիճակն առաջնագծում եղել է բավականին հանգիստ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը միևնույն ժամանակ շեշտել է, որ պետք է ոչ մի վայրկյան չթուլացնել զգոնությունը և շարունակել լրացուցիչ ջանքերի ներդրումը՝ զինված ուժերի մարտունակությունն առավել ամրապնդելու և սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում հիմնական հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը: Ներկայացնելով կատարված աշխատանքները, առկա ձեռքբերումներն ու բացթողումները՝ ԶՈՒ ԳՇ պետը փաստել է, որ լայն թափով շարունակվել են նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձացմանն ուղղված բոլոր միջոցառումները, ինչպես նաև մարտական հենակետերի լրակահավորման, տեսադիտարկման համակարգերի զարգացման աշխատանքները: Ուժերի և միջոցների նպատակային բաշխումը հնարավորություն է ընձեռել կատարելագործել զինանձնակազմի մարտավարական-մասնագիտական ունակությունները, բարձր մակարդակով կատարել առաջադրված խնդիրները և հակազդել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերի և բյուջետային հատկացումների ոլորտում կատարված աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալները:
Առաջիկա անելիքների վերաբերյալ որոշակի խնդիրներ է առաջադրել և հանձնարարականներ տվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նիստը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ 2019թ. ուսումնական տարվա արդյունքներով բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք ստորաբաժանումների և սպաների պարգևատրման արարողությամբ:

В административном комплексе МО РА состоялось заседание коллегии при министре обороны РА
27 Января, 2020 15:36В вступительной речи министр обороны РА Давид Тоноян подчеркнул, что благодаря усилиям военно-политического руководства, а также четкой тактике и действиям вооруженных сил в 2019г. ситуация на линии фронта была довольно спокойной. В то же время министр обороны отметил, что нельзя ни на секунду ослаблять боеготовность и надо продолжать прилагать дополнительные усилия для дальнейшего укрепления боеготовности вооруженных сил и обеспечения нерушимости границ.
В ходе заседания с основным отчетным докладом выступил начальник ГШ ВС РА, генерал-лейтенант Артак Давтян. Представив проделанную работу, достижения и недостатки, начальник ГШ ВС заявил, что полным ходом будут продолжены все мероприятия, направленные на пополнение современного вооружения и военной техники, укрепление боеготовности и дисциплины войск, повышение качества боевой подготовки военнослужащих, а также работы по дополнительному оборудованию военных баз и развитию систем видеонаблюдения. Целевое распределение сил и средтсв позволяет совершенствовать боевые-профессиональные навыки военнослужащих, выполнять предложенные задачи на высоком уровне и противостоять провокационным действиям противника.
Заместители министра обороны РА выступили с докладами о выполненных в отчетном периоде программах по социальному, военно-образовательному, международному военному сотрудничеству, а также работах в области бюджетных ассигнований и предстоящих действиях.
Министр обороны Давид Тоноян выдвинул некоторые задачи и дал указания о предстоящих работах.
Заседание закончилось церемонией награждения ряда подразделений и офицеров, отличившихся добросовестной службой в 2019 учебном году ВС РА.