ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ
27 Հունվարի, 2020 15:36Բացման խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ջանքերի և զինված ուժերի հստակ մարտավարության ու գործողությունների շնորհիվ 2019թ.-ին իրավիճակն առաջնագծում եղել է բավականին հանգիստ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը միևնույն ժամանակ շեշտել է, որ պետք է ոչ մի վայրկյան չթուլացնել զգոնությունը և շարունակել լրացուցիչ ջանքերի ներդրումը՝ զինված ուժերի մարտունակությունն առավել ամրապնդելու և սահմանների անձեռնմխելիությունն ապահովելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում հիմնական հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը: Ներկայացնելով կատարված աշխատանքները, առկա ձեռքբերումներն ու բացթողումները՝ ԶՈՒ ԳՇ պետը փաստել է, որ լայն թափով շարունակվել են նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձացմանն ուղղված բոլոր միջոցառումները, ինչպես նաև մարտական հենակետերի լրակահավորման, տեսադիտարկման համակարգերի զարգացման աշխատանքները: Ուժերի և միջոցների նպատակային բաշխումը հնարավորություն է ընձեռել կատարելագործել զինանձնակազմի մարտավարական-մասնագիտական ունակությունները, բարձր մակարդակով կատարել առաջադրված խնդիրները և հակազդել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին:
Հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերի և բյուջետային հատկացումների ոլորտում կատարված աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալները:
Առաջիկա անելիքների վերաբերյալ որոշակի խնդիրներ է առաջադրել և հանձնարարականներ տվել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նիստը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ 2019թ. ուսումնական տարվա արդյունքներով բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք ստորաբաժանումների և սպաների պարգևատրման արարողությամբ:

27 January, 2020 15:36In his opening speech, Minister of Defense of Armenia David Tonoyan emphasized that due to the efforts of the military-political leadership, clear tactics and actions of the Armed Forces in 2019 the situation in the frontline was quite calm. At the same time he stressed that we should not weaken our vigilance for a second. We should continue to exert additional efforts to strengthen the combat readiness of the Armed Forces and ensure the inviolability of the borders.
During the meeting, Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces, Lieutenant General Artak Davtyan delivered a report. Presenting the work done, existing achievements and shortcomings, the Chief of the General Staff of the Armed Forces stated that all the activities aimed at replenishing modern armament and military equipment, strengthening the combat preparedness and discipline of the troops, improving the quality of the combat readiness of the military personnel, as well as the activities for development of the video monitoring systems continued in a great extent. The targeted distribution of powers and resources made it possible to improve the tactical and professional skills of the personnel, perform tasks at a high level and counteract the provocative actions of the adversary.
The Deputy Ministers of Defense of the Republic of Armenia made reports on social, military-educational, international military cooperation programs implemented during the reporting period, activities done in the field of budgetary allocations and forthcoming plans.
Minister of Defense of the Republic of Armenia Davit Tonoyan gave instructions on the upcoming tasks.