Անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը
23 Մայիսի, 2019 11:57Մայիսի 22-ին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից, ՀՀ Տավուշի մարզում Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ, անցկացվել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հերթական դիտարկումը:
Հայկական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի դաշտային օգնականներ Գենադի Պետրիկան և Օգնեն Յովիչը: Դիտարկման ընթացքում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Սահմանային դիտարկման շրջանակում Տավուշի մարզպետարանում ԵԱՀԿ պաշտոնյաներին է ներկայացվել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տիրող իրավիճակը, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վիճակագրությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին ներկայացված տվյալների համար` ԵԱՀԿ պաշտոնյաները նշել են, որ դրանք կներառեն իրենց զեկույցներում:

Состоялся очередной мониторинг армяно-азербайджанской границы
23 Мая, 2019 11:5722 мая, со стороны офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ в провинции Тавуш, в направлении села Баганис, был проведен очередной мониторинг армяно-азербайджанской границы.
С армянской стороны мониторинг проводили полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика Геннадий Петрика и Огнен Йович. В ходе мониторинга нарушений прекращения огня не было зарегистрировано.
В рамках пограничного мониторинга должностные лица ОБСЕ были проинформированы о ситуации на армяно-азербайджанской государственной границы и статистике нарушений режима прекращения огня азербайджанскими вооруженными силами.
Выразив благодарность за данные, предоставленные армянской стороной, представители ОБСЕ отметили, что они будут включены в их доклады.