Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին
14 Նոյեմբերի, 2018 18:23Շնորհավորելով տիկին Մեյթրոին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել ՀՀ ՊՆ և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության արդյունավետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ հետագայում համատեղ իրականացվող ծրագրերը ձեռք կբերեն որակակական է՛լ ավելի բարձր մակարդակ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու կառույցների համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ԼՂ հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Դավիթ Տոնոյանը և Քլեր Մեյթրոն անդրադարձել են նաև ս.թ հուլիսի 15-ին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի ճակատագրին, կարևորել կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքի հետ նամակագրության ապահովման նպատակով Երևանում և Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը:

Minister Tonoyan receives head of ICRC delegation to Armenia
14 November, 2018 18:23Congratulating Mrs. Meytraud on her appointment, Minister Tonoyan highlighted the effective cooperation between the Armenian Ministry of Defence and the ICRC delegation to Armenia, and expressed hope that further joint programmes to be implemented will be of higher level.
During the meeting, the parties discussed current issues of cooperation, upcoming tasks, the options for enhancing the cooperation, and future plans.
They also discussed issues related to clarifying the fates of the missing persons in the NK conflict, as well as other issues related to the coordination of the activities of the Armenian Agency on POWs, Hostages, Missing Persons and the ICRC.
Minister Tonoyan and Mrs Meytraud also spoke about the fate of Karen Ghazaryan, a resident of Berdavan village of Tavush Region, who has crossed the Armenian-Azerbaijani border on 15 July, pointing to the importance of the systematic work of the ICRC offices in Yerevan and Baku to ensure regular visits and correspondence with the family.