Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարին
14 Նոյեմբերի, 2018 18:23Շնորհավորելով տիկին Մեյթրոին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել ՀՀ ՊՆ և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության արդյունավետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ հետագայում համատեղ իրականացվող ծրագրերը ձեռք կբերեն որակակական է՛լ ավելի բարձր մակարդակ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու կառույցների համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ԼՂ հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Դավիթ Տոնոյանը և Քլեր Մեյթրոն անդրադարձել են նաև ս.թ հուլիսի 15-ին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի ճակատագրին, կարևորել կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքի հետ նամակագրության ապահովման նպատակով Երևանում և Բաքվում ԿԽՄԿ-ի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը:

Давит Тоноян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении
14 ноября исполняющий обязанности министра обороны РА Давит Тоноян принял новоназначенного главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении г-жу Клер Мейтро.
Поздравив г-жу Мейтро с назначением, Давит Тоноян высоко оценил эффективное сотрудничество между МО РА и делегацией Международного комитета Красного Креста и выразил надежду на то, что совместно осуществляемые в будущем проекты приобретут еще более высокий уровень.
В ходе встречи стороны обсудили текущие вопросы сотрудничества между двумя структурами, вопросы повестки дня, возможности для повышения эффективности взаимодействия и планы на будущее.
Собеседники также обсудили вопросы, связанные с выяснением судьбы пропавших без вести лиц вследствие нагорно-карабахского конфликта, а также другие вопросы, связанные с координацией деятельности Комиссии РА по вопросам военнопленных, заложников, пропавших без вести и МККК.
Давит Тоноян и Клэр Мейтро также обсудили судьбу  пересекшего 15 июля армяно-азербайджанскую границу гражданина РА, жителя села Бердаван Тавушского Марза Карена Казаряна, отметили важность скоординированной работы отделений МККК в Ереване и Баку  с целью обеспечения регулярных посещений и переписки с семьей.