31 Մայիսի, 2017 12:52Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում հայ-էստոնական համագործակցության ակտիվացմանը, պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է խորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, որը լավ հիմք կարող է հանդիսանալ նաև պաշտպանության ոլորտում հայ-էստոնական հարաբերությունների խորացման և զարգացման համար:
Հյուրերի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է մի շարք խնդիրների: Մասնավորապես, խոսելով առաջիկայում ստորագրվելիք ԵՄ-Հայաստան նոր շրջանակային համաձայնագրի մասին, նշել է, որ Եվրոպական Միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկը, և ԵՄ հետ համագործակցությունը հիմնված է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը վերահաստատել է ԼՂ հիմնահարցի՝ խաղաղ ճանապարհով լուծման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը: Նա ընդգծել է նաև, որ ՀՀ պաշտպանական քաղաքականությունն ուղված է առաջին հերթին տարածաշրջանում կայուն և խաղաղ զարգացումների ապահովմանը:

31 Мая, 2017 12:52В ходе встречи были обсуждены вопросы касающиеся активизации армяно-эстонского сотрудничества, процесса преобразования обороны, сотрудничества Армения-НАТО, международных миротворческих миссий и региональной безопасности.
Стороны обоюдно подчеркнули важность укрепления межпарламентских связей, которые также могут быть хорошей основой для развития и укрепления армяно-эстонских отношений в области обороны.
По просьбе гостей, г-н Закарян затронул ряд вопросов, в частности: говоря о подписании нового рамочного соглашения с ЕС, г-н Закарян отметил, что Европейский союз остается одним из наиболее важных партнеров Армении, сотрудничество с которым базируется прежде всего на общей системе ценностей.
Г-н Закарян также подтвердил неизменную позицию Армении по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Он подчеркнул, что оборонная политика направлена прежде всего на обеспечение стабильного и мирного развития региона.