Հուշանվերային ալբոմ՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում հայ ժողովրդի մասնակցությանը
7 Փետրվարի, 2017 18:20Յուրօրինակ ձևավորմամբ և սահմանափակ՝ 100 օրինակից պատրաստված հուշանվերային ալբոմում ամփոփված են Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակին նվիրված և առ այսօր թողարկված հայկական փոստային նամականիշները, ներկայացված են ուշագրավ դրվագներ ու պատմություններ անվանի հայ մարշալների, ականավոր հետախույզների, հայ փառապանծ հերոսների ու հայկական դիվիզիաների մասին:
Հանդես գալով ողջույնի խոսքով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ ու լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը կարևորել են հայ-ռուսական վաղեմի բարեկամությունն ու փոխադարձ վստահությունը, խորին հարգանքը վետերանների հանդեպ:
Նրանք վստահություն են հայտնել, որ կոլեկցիոն հրատարակությունն իր արժանի տեղը կգտնի Հայաստանի և Ռուսաստանի թեմատիկ թանգարաններում՝ վառ պահելով խիզախ մարտիկների հերոսական անցյալի մասին հիշողությունները:
«Կարող է թվալ, թե հայկական զինված ուժերը 25 տարի առաջ ձևավորվել են զրոյից։ Սակայն հայկական բանակի ամուր հիմքերն իրականում կազմավորվել են շատ ավելի վաղ՝ այն հերոսական ավանդույթների հիման վրա, որոնք դրսևորվեցին Մեծ հայրենականի տարիներին, Սարդարապատի ճակատամարտում և մյուս հերոսական մարտերում: Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին նախկին ԽՍՀՄ մյուս ժողովուրդների հետ հայերը կարողացան միահամուռ ուժերով մարդկությունն ու աշխարհը փրկել ֆաշիզմից»,- ընդգծել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:

Souvenir album dedicated to the participation of the Armenian nation in the Great Patriotic War
7 February, 2017 18:20The unique limited edition album, of which only 100 copies exist, includes all postal notes dedicated to the victory in Great Patriotic War and descriptions of interesting situations and stories concerning Armenian Marshals, reconnaissance officers, Armenian heroes and Armenian divisions.
In their opening statements, Minister of Defense of the Republic of Armenia Vigen Sargsyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Ivan Volinkin expressed the importance of Armenian-Russian friendship and mutual trust, as well as deep respect for veterans.
They expressed assurances that the collective publication will find its place in relevant museums in Armenia and Russia, keeping the memories of the brave fighters' past alive.
"It may seem that the Armenian Armed Forces were formed from scratch 25 years ago. However, the Armenian army's bright foundations were laid long ago upon traditions of heroism, which manifested themselves in the battle of Sardarapat and other other heroic battles. During the Great Patriotic War, Armenians, along with other peoples of the former Soviet Union, were able to save the world from fascism using their collective strength," stated Minister of Defense Vigen Sargsyan.