ՀՀ պաշտպանության նախարարը քննարկել է հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
22 Դեկտեմբերի, 2016 18:25Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները, տարբեր բնագավառներում համագործակցության ներկա մակարդակն ու զարգացման հեռանկարները, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության պահպանման ու ամրապնդման խնդիրներին: Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների միջև համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է Վիրահայոց թեմի Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ Եկեղեցի, հանդիպել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի և հոգևոր դասի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը եղել է նաև Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կրթա-մշակութային և երիտասարդության կենտրոնում, հանդիպել է թբիլիսահայ համայնքի անդամների, Սամցխե-Ջավախքի տարածաշրջանի կառույցների ղեկավարների, համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարն արժևորել և բարձր է գնահատել Հայոց Եկեղեցու դերը հայ ժողովրդի կյանքում ինչպես Հայաստանում ու ՀՀ զինված ուժերում, այնպես էլ Սփյուռքում, խոսել է զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների, բանակ-հասարակություն կապերի շրջանակում Սփյուռքի տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ծրագրերի մասին:
Թբիլիսիում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպում է ունեցել նաև Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:

The Minister of Defense of the Republic of Armenia has discussed development of Armenian-Georgian relations
22 December, 2016 18:25During the meetings, the friendly relations between Armenia and Georgia, the development potential of cooperation in various fields, and other questions of mutual interest were discussed during the meetings. The parties also spoke about questions concerning the maintenance and reinforcement of regional security and stability, and reaffirmed the readiness of both governments to develop cooperation.
On the same day, the Minister of Defense of the Republic of the Armenia visited the Armenian Cathedral of St. George in Tbilisi, and met with the Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, Bishop Vazgen Mirzakhanyan as well as other clergymen.
The delegation led by the Minister of Defense of the Republic of Armenia also visited the "Hayartun" educational-cultural and youth center of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, along with leaders of the Samskhe-Javakhq region and community organizations.
During the meeting, the Minister of Defense of the Republic of Armenia expressed his high regard for the role of the Armenian church in the lives of Armenians in Armenia and the Armed Forces of the Republic of Armenia, as well as the Diaspora. He spoke about the reforms taking place in the Armed Forces, and programs of cooperation with various Diaspora structures, as part of the nation-army concept.
In Tbilisi, the Minister of Defense of the Republic of Armenia held a meeting with representatives of Georgian civil society.