Քննարկվել է ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը
12 Մայիսի, 2016 19:27Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հնարավոր զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը Թոմաս Լենկին ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին ներկայումս տիրող իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Դավիթ Տոնոյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ մայիսի 11-ին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արեւմտյան ուղղությամբ դիտարկումն անցկացնելուց ժամեր անց ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակոցից նույն վայրում սպանվել է ՊԲ զինծառայող: Վերոնշյալ պատահարը ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ-ի կողմից ներկայիս ձևաչափով իրականացվող դիտարկումներն արդյունավետ չեն և Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը: Շեշտվել է, որ շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների ներդրումը նմանատիպ միջադեպերի կանխարգելման արդյունավետ գրավականներից է:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից տարածվող այն տեղեկատվությանը, թե իբր հայկական կողմը օգտագործել է սպիտակ ֆոսֆորային արկ: Վերոնշյալ տեղեկատվության շրջանառության մեջ հայտնվելը ևս մեկ անգամ փաստում է շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների անհրաժեշտության մասին` նմանատիպ ապատեղեկատվության տարածումը կանխելու համար:

Обсуждалась сложившаяся вокруг нагорно-карабахского конфликта ситуация
12 Мая, 2016 19:27Первый замминистра обороны РА предоставил гостям информацию о развязанных Азербайджаном военных действиях против Нагорно-Карабахской Республики в начале апреля, а также о ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской государственной границе., сложившейся на данный момент. Д.Э.Тоноян обратил внимание собеседника на тот факт, что 11 мая, спустя всего несколько часов после проведенного миссией ОБСЕ мониторинга линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана в северо-восточном направлении села Талыш, на том же участке в результате выстрела со стороны ВС Азербайджана был убит военнослужащий АО НКР. Указанный инцидент свидетельствует о том, что осуществляемые миссией ОБСЕ мониторинги в нынешнем формате неэффективны, и Азербайджан продолжает грубо нарушать режим перемирия.Было подчеркнуто, что внедрение международных механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения станет эффективной гарантией предотвращения подобных случаев.
Была затронута также распространяемая Азербайджаном информация о том, что якобы армянская сторона использовала снаряды, начиненные белым фосфором. Муссирование подобных слухов еще раз свидетельствует о необходимости внедрения международных механизмов расследования инцидентов –для предотварщения распространения подобной дезинформации.