Քննարկվել է ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը
12 Մայիսի, 2016 19:27Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԼՂ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հնարավոր զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը Թոմաս Լենկին ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ԼՂՀ-ի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած մարտական գործողությունների, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին ներկայումս տիրող իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն: Դավիթ Տոնոյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ մայիսի 11-ին ԵԱՀԿ առաքելության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արեւմտյան ուղղությամբ դիտարկումն անցկացնելուց ժամեր անց ադրբեջանական զինուժի կողմից արձակված կրակոցից նույն վայրում սպանվել է ՊԲ զինծառայող: Վերոնշյալ պատահարը ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ-ի կողմից ներկայիս ձևաչափով իրականացվող դիտարկումներն արդյունավետ չեն և Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը: Շեշտվել է, որ շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների ներդրումը նմանատիպ միջադեպերի կանխարգելման արդյունավետ գրավականներից է:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից տարածվող այն տեղեկատվությանը, թե իբր հայկական կողմը օգտագործել է սպիտակ ֆոսֆորային արկ: Վերոնշյալ տեղեկատվության շրջանառության մեջ հայտնվելը ևս մեկ անգամ փաստում է շփման գծում հետաքննության միջազգային մեխանիզմների անհրաժեշտության մասին` նմանատիպ ապատեղեկատվության տարածումը կանխելու համար:

Discussions on the situation created over the NKR conflict
12 May, 2016 19:27During the meeting, the parties touched upon the situation created over the NKR conflict and issues regarding possible escalations.
The RA First Deputy Minister presented Thomas Lenk with the information concerning the military operations launched by Azerbaijan against the NKR, and the current state on the line of contact between the opposing forces, as well as on the Armenian-Azerbaijani national border. Davit Tonoyan invited his interlocutor’s attention on the fact that, on May 11th, an NKR Defence Army serviceman was killed by a fatal shot from the Azerbaijani side just a few hours after the OSCE Mission conducted a monitoring of the contact line between the armed forces of NKR and Azerbaijan, in the northwest direction of the Talish village, located in the region of Martakert. The given accident demonstrates the inefficiency of the monitoring conducted in the current format by the OSCE, since Azerbaijan continues to commit gross violations of the ceasefire. It was also stressed that, the implementation of international investigation mechanisms on the line of contact will guarantee the prevention of such incidents.
Reference was also made to the information spread by Azerbaijan, claiming that the Armenian side used a white phosphorous shell. Such accusations, once again, outline the necessity of international investigation mechanisms, which will inhibit the propagation of similar misinformation.