Անցկացվել են ցուցադրական վարժանքներ
25 Փետրվարի, 2014 00:00ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման համաձայն` պատերազմական իրավիճակի առաջացման դեպքում մի շարք քաղաքացիական բուժհաստատություններ, ստանալով զինվորական հոսպիտալի կարգավիճակ, գործելու են ՀՀ ՊՆ ենթակայության ներքո:
Այսօր` փետրվարի 25-ին, ՀՀ մարզերից մեկում անցկացվեց վերոհիշյալ գործընթացի բոլոր փուլերը ներկայացնող ցուցադրական զորավարժություն: Վարժանքին ներկա էին ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներ Սեյրան Օհանյանն ու Դերենիկ Դումանյանը, ՀՀ նախագահին կից գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը, մարզպետներ, տարածքային ինքնակառավարման մարմինների և առաղջապահության ոլորտի ներկայացուցիչներ, այլ պաշտոնյաներ:
ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարությունների համապատասխան մասնագետների ներգրավմամբ Գլխավոր ռազմական տեսչության կողմից մշակված ծրագրի նպատակն է կանոնակարգել պատերազմական իրավիճակի առաջացման դեպքում բուժհաստատություններում իրականացվելիք գործընթացը, ստեղծել դրա համար անհրաժեշտ փաստաթղթային փաթեթը:
Սեյրան Օհանյանն ու Դերենիկ Դումանյանը հետևել են քաղաքացիական բուժհաստատությունում անցկացվող վարժանքներին, տվել են համապատասխան ցուցումներն ու կարգադրությունները դրանք առավել կազմակերպված և օպերատիվ իրականացնելու նպատակով:
Առաջիկայում նմանաբնույթ ցուցադրական վարժանքներ կանցկացվեն նաև այլ քաղաքացիական բուժհաստատություններում:

Проведены показательные учения
25 Февраля, 2014 00:00В соответствии с решением правительства РА, в случае ситуации войны ряд гражданских медучреждений, получив статус военного госпиталя, будут действовать в подчинении МО РА.
25-го февраля, в одном из марзов РА, было проведено показательное учение, включающее все этапы вышеуказанного процесса.
На учении присутствовали министры обороны и здравоохранения РА Сейран Оганян и Дереник Думанян, главный военный инспектор при президенте РА генерал-полковник Микаэл Арутюнян, марзпеты (губернаторы), представители органов территориального самоуправления и сферы здравоохранения, другие должностные лица.
Цель программы, разработанной Главной военной инспекцией с участием соответствующих специалистов министерств обороны и здравоохранения РА - регламентировать процесс, реализуемый в медучреждениях в случае возникновения ситуации войны, создав необходимый для этого пакет документов.
Сейран Оганян и Дереник Думанян наблюдали за проводимыми в гражданских медучреждениях учениями и дали соответствующие указания и распоряжения для их наиболее организованного и оперативного проведения.
В будущем показательные учения аналогичного характера будут проводиться также и в других гражданских медучреждениях.