18 Մարտի, 2020 15:05
Սիրելի´ հայրենակիցներ, նոր տեսակի կորոնովիրուսային վարակն օրեցօր ընդլայնում է իր սահմանները` ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետությունը: Կանգնած լինելով կորոնավիրուսային վարակի լրջագույն մարտահրավերի առաջ՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանություն¬ները երկրում հաստատեցին արտակարգ դրություն` համազգային և միասնական ջանքերով պայքարելու և կանխելու վարակի լայնածավալ տարածումը, զարգացումն ու դրա բացասական հետևանքները երկրի տնտեսության վրա:
ՀՀ ԶՈՒ ղեկավարության համար զինծառայողը բարձրագույն արժեք է, և հնարավոր ամեն ինչ արվում է նրան առողջական խնդիրներից զերծ պահելու համար:
Ստեղծված իրավիճակում ՀՀ զինված ուժեր վարակի ներթափանցումը կանխելու նպատակով դիմում եմ ձեզ.
1.  Անհարկի չմիջամտել համա­ճա­րակի դեմ զինված ուժերի հրամանատարության, առողջապահության նախարարու­թյան և այլ պետական կառույցների հետ համատեղ լայնածավալ ու բազմապիսի աշխատանքներին ու կանխարգելիչ միջոցա­ռումներին,
2. Գիտակցված և ըմբռնումով մոտենալ ժամկետային պարտադիր զինծառայողներին արձակուրդ չտրամադրելու որոշմանը. այս քայլը միտված է վերջիններիս շփումը հնարավոր վա­րակակիր քաղաքացիների հետ բացառելուն,
3. Խուսափել զինծառայողներին սնունդ, հիգիենայի պարագաներ և այլ միջոցներ ուղարկելուց:
4. Հեռախոսային զրույցների ժամանակ վարակի տարածման կամ հարազատների, բարեկամների, ծանոթների` վարակված լինելու մասին տեղեկատվություն չհայտնել` զինծառայողների մոտ տագնապային տրամադրություն չստեղծելու համար:
Ցուցաբերելով առավելագույն զգուշություն և զսպվածություն` հնարավորություն կընձեռեք ձեր զավակներին անշեղորեն կատարել իրենց պարտականությունները:
Համոզված ու լիահույս եմ, որ մեր համատեղ և փոխըմբռնված աշխատանքի շնորհիվ հաղթահարելու ենք նաև այս մարտահրավերը:

Обращение начальника генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенанта Артака Давтяна родителям, родным и родственникам военнослужащих обязательной военной службы
18 Марта, 2020 15:05Для руководства ВС РА военнослужащий является высшей ценностью, и делается все возможное, чтобы они не имели проблем со здоровьем.
В этой ситуации для предотвращения проникновения инфекции в вооруженные силы РА я обращаюсь к вам:
1. Не вмешиваться в широкомаштабные работы и профилактические мероприятия против эпидемии совместно с командованием вооруженных сил, министерством здравоохранения и другими государственными учреждениями,
2. Сознательно и с пониманием отнестись к решению о непредоставлении отпуска военнослужащим обязательной военной службы: этот шаг направлен на исключение общения последних с потенциально инфицированными гражданами,
3. Не отправлять военнослужащим еду, гигиенические принадлежности и другие средства,
4. Не сообщать во время телефонных разговоров информацию о распространении инфекции или о заражении родных, родственников, знакомых, чтобы не создавать тревожное настроение у военнослужащих.
Проявляя предельную осторожность и сдержанность – вы предоставите возможность своим детям неуклонно выполнять свои обязанности.
Уверен и полон надежд, что благодаря нашей совместной работе мы преодолеем также этот вызов. Желаю всем нам здоровья.