Զինված ուժերում իրականացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ
5 Մարտի, 2020 12:36ռազմաբժշկական հաստատություններում խստացվել է անցագրային ռեժիմը, մուտքը թույլատրվում է միայն հսկիչ անցագրային կետերում ջերմաչափում կատարելուց հետո՝ բժշկական պաշտպանիչ դիմակներով,
ռազմաբժշկական հաստատություններում դադարեցվել են պլանային հետազոտման և բժշկական օգնության կարիք ունեցող զինծառայողների ընտանիքների անդամների, երկարամյա ծառայության և հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակ ստացող նախկին զինծառայողների, ինչպես նաև մարտական գործողությունների մասնակիցների և այլ շահառուների բժշկական օգնության ու սպասարկման կազմակերպումը, իսկ պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության ու սպասարկման ուղեգրերի տրամադրումն իրականացվում է հսկիչ-անցագրային կետերից՝ բացառելով վերջիններիս մուտքը ստորաբաժանումների տարածք,
շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողներին տրամադրվում է արձակուրդ միայն «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի» մասին ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 6-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքում:

Preventive measures are being implemented in the Armed Forces
A number of temporary measures are being implemented in the Armed Forces of Armenia in order to prevent the introduction of a new coronavirus infection among the personnel.
The access has been tightened at the military-medical institutions, the entry is allowed only after checking the body temperature at the checkpoints and with the medical protective masks.
The organization of medical care and services for family members of servicemen who need routine examination and medical care, former servicemen who receive military pension for seniority and disability, as well as participants in combat operations and other beneficiaries has been concealed in the military medical institutions.
The mandatory military servicemen are granted leave only if there are respective grounds provided for in the paragraphs 2 and 3 of part 6 of article 28 of the RA Law on “Military Service and Status of Serviceman”.